17:33 2020 Balandžio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.0885
 • RUB82.5675
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  111

  Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis prašo įvertinti, ar tai neprieštarauja Lietuvos interesams ir Vakarų vykdomai sankcijų Rusijai politikai

  VILNIUS, balandžio 24 — Sputnik. Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis kreipėsi į Vyriausybę ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą dėl "Lietuvos energijos tiekimo" gamtinių dujų pirkimų iš įmonės "Novatek".

  Pasak konservatorių, vienas iš "Novatek" akcininkų Genadijus Timčenka yra įtrauktas į Jungtinių Amerikos Valstijų sankcijų sąrašą bei yra energetikos kompanijų "Novatek" ir "Sibur" direktorių tarybų narys ir kartu su "Gazprom" vykdo bendrus projektus, pavyzdžiui, stato SGD terminalus, "kurie svarbūs Rusijai siekiant įsiveržti į tarptautinę SGD rinką".

  "Ne pirmą kartą su Kremliumi susijęs verslas bando neteisėtai apeiti Vakarų taikomas sankcijas Rusijai. Ypatingai kelia nerimą, kad į šį procesą gali būti įtrauktos ir Lietuvos valstybinės įmonės. Todėl, atsižvelgdami į žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie per tarpininkus vykdomus suskystintų dujų pirkimus, prašome atsakingų politikų įvertinti, ar tokie valstybei priklausančios įmonės veiksmai neprieštarauja Lietuvos interesams ir bendrai Vakarų vykdomai sankcijų Rusijai politikai", – teigė Kasčiūnas.

  Pasak Seimo narių, būtina kuo greičiau teisiškai apriboti tokių Rusijos įmonių ekonominio veikimo galimybes Lietuvoje.

  Lietuva pastatė savo suskystintų gamtinių dujų terminalą, teigdama, kad tai leis šaliai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Kasmet "Klaipėdos nafta" moka 60 milijonų eurų už SGD laivos-saugyklos nuomą iš Norvegijos, tačiau pernai vasarą Lietuvos valdžia priėmė sprendimą jį išpirkti.

  Anksčiau paaiškėjo, kad "Novatek" pardavė savo pirmąjį tiekimą iš naujos SGD gamyklos "Kriogaz-Vysock". Krovinys buvo pristatytas į Lietuvą, Švediją ir Suomiją. SGD terminalas "Independence" Klaipėdoje gavo tris tanklaivius, du gavo Suomijos uostai "Tornio" ir "Tahkoluoto", dar du — uostai "Visby" ir "Nynashamn" Švedijoje.

  Pagal Tarptautinės SGD importuotojų grupės (GIIGNL) ataskaitą, Rusija praėjusiais metais aplenkė JAV pagal suskystintų gamtinių dujų į Europos ir Azijos rinkas tiekimo apimtis.

  2018 metais Rusijos SGD eksportas į Europą sudarė 4,43 mln. tonų, o JAV eksportas — iki 2,7 mln. Didžiausią viso importo dalį padidino Belgija, Nyderlandai, Lenkija, Suomija, Malta ir Turkija. Tuo tarpu Lietuva, Graikija, Švedija, Ispanija, priešingai, sumažino pirkimus.

  Dar šia tema

  Lietuva sumažino SGD pirkimus, nors Klaipėdoje plūduriuoja terminalas
  Lietuva pradėjo pirkti dujas iš SGD gamyklos Leningrado regione
  Šiaurės kryptimi. Kaip "Rusijos Arktis" keičia Europos žemėlapius
  Tegai:
  Laurynas Kasčiūnas, Audronius Ažubalis

  Svarbiausios temos