06:38 2019 Spalio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1144
 • RUB71.3066
  Alkoholis, archyvinė nuorauka

  Siūloma susijusiems su alkoholio verslu uždrausti būti žiniasklaidos savininkais

  CC0 / pixabay
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  39 0 0

  Vytautas Bakas siūlo uždrausti tabako ir alkoholio produktų gamybos ar prekybos verslu užsiimantiems juridiniams ir fiziniams asmenims tuo pat metu būti žiniasklaidos priemonių savininkais

  VILNIUS, balandžio 24 — Sputnik. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas "valstietis" Vytautas Bakas siūlo uždrausti visuomenės informavimo priemonių savininkais būti su alkoholio ir tabako verslu susijusiems asmenims.

  Tai numatančias Visuomenės informavimo įstatymo pataisas politikas užregistravo šiandien.

  Žurnalistinės etikos standartai
  © Sputnik / Edvinas Mamontovas

  Šiuo metu Visuomenės informavimo įstatyme nustatyta, jog viešosios informacijos rengėjais ir jų dalyviais negali būti valstybės ir savivaldybių institucijos ir, bankai ir jų įsteigti ar valdomi juridiniai asmenys, taip pat politinės partijos.

  Pataisos numato, kad viešosios informacijos rengėjais neturėtų būti ir fiziniai bei juridiniai asmenys, jų įsteigti ar valdomi juridiniai asmenys, "kurių ūkinė ar komercinė veikla yra alkoholinių gėrimų ar tabako gaminių gamyba ar prekyba".

  Bakas teigia, kad parengti šią pataisą jį paskatino "siekis geriau suderinti valstybės politiką visuomenės informavimo srityje su tabako ir alkoholio kontrolės politika". 

  "Akivaizdu, kad tabako gaminių ar alkoholinių gėrimų gamyba ar prekyba užsiimančių pelno siekiančių ūkio subjektų ir juos valdančių bei iš šios veiklos naudą gaunančių fizinių asmenų interesai iš esmės skiriasi nuo alkoholio ir tabako kontrolės įstatymuose apibrėžtų valstybės politikos tikslų ir principų. Tokie interesai yra nesuderinami ir su Visuomenės informavimo įstatyme nustatytais tabako gaminių ar alkoholinių gėrimų, tai yra jų ekonominės veiklos produktų, reklamos apribojimais", — teigia Bakas aiškinamajame rašte.

  Lietuvos karininkai, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Anot politiko, toks iš esmės skirtingų interesų derinimas prieštarauja valstybės tabako ir alkoholio kontrolės politikai, didina neskaidrios lobistinės veiklos riziką.

  Priimtas įstatymas turėtų teigiamą poveikį korupcijos prevencijai, kadangi būtų suvaržytos tabako ar alkoholio gamybos ir prekybos verslu užsiimančių asmenų galimybės daryti per savo valdomas žiniasklaidos priemones neskaidrų poveikį valstybės politiką tabako ir alkoholio kontrolės srityje įgyvendinantiems subjektams.

  Tarptautinės organizacijos „Transparency International“ tyrimo duomenimis, 58 proc. apklaustų Lietuvos verslininkų teigia, kad dažniausiai interesų grupės įtaką sprendimų priėmimui siekia daryti alkoholio, 53 proc. apklaustųjų nuomone — tabako rinkose, o šias sritis atstovaujančios interesų grupės įvardijamos kaip vienos įtakingiausių.

  Po priėmimo įstatymas įsigaliotų 2020 metų sausio 1 dieną.

  Svarbiausios temos