14:02 2020 Birželio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1194
 • RUB77.0055
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  62

  Pranešama, kad Lieutuva ir Prancūzija susiduria su panašiais iššūkiais, kylančiais išmontuojant branduolinę infrastruktūrą ir tvarkant radioaktyviąsias atliekas

  VILNIUS, geguzės 5 — Sputnik. Lietuva ir Prancūzija susitarė bendradarbiauti branduolinių elektrinių eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo srityse, praneša Energetikos ministerijos spaudos tarnyba.

  Atitinkamą protokolą ketvirtadienį pasirašė Lietuvos Energetikos ministerija ir Prancūzijos Atominės energetikos ir alternatyviųjų šaltinių energijos komisariatas. Susitarimo tikslas – atverti galimybes praktiniam bendradarbiavimui mokslo ir technologijų plėtros srityse trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje.

  Pasak energetikos viceministrės Linos Sabaitienės, tiek Lietuva, uždarydama Ignalinos atominę elektrinę, tiek Prancūzija, uždaranti Markulio atominę elektrinę, susiduria su panašiais iššūkiais, kylančiais išmontuojant branduolinę infrastruktūrą ir tvarkant radioaktyviąsias atliekas. Abiem valstybėms ypač aktualus reaktorių su grafito šerdimi išmontavimo klausimas.

  Lietuvoje svarbiausias būsimas Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo darbas – dviejų galingiausių pasaulyje grafitinių RBMK tipo reaktorių išmontavimas.

  "Tai bus unikalūs ir technologiškai labai sudėtingi darbai, kuriems atlikti Energetikos ministerija ir Ignalinos AE siekia pritraukti geriausius ekspertus bei pasitelkti didžiausią patirtį turinčius partnerius. Bendradarbiaudami su Prancūzijos branduolinės energetikos ekspertais galėsime pasidalinti vertingomis žiniomis ir pasinaudoti vieni kitų sukaupta kompetencija", – sako viceministrė.

  Ignalinos AE buvo uždaryta 2009 metais, po to prasidėjo jos eksploatacijos nutraukimas. Ši priemonė Lietuvai buvo diktuojama kaip viena iš stojimo į ES sąlygų.

  Didžiąją dalį objekto likvidavimo išlaidų prisiima ES. Lietuva skiria tik 14 procentų bendros sumos.

  IAE eksploatavimo nutraukimą užgožia korupcijos skandalai. Pastaraisiais metais objekte pasikeitė keletas direktorių, vieno iš kurių atžvilgiu pradėta byla dėl neteisėto elektrinės turto pardavimo.

  Anksčiau Sputnik Lietuva pranešė, kad Ignalinos AE išmontavimo išlaidos siekia šiek tiek daugiau nei 3,3 milijardo eurų, o darbo suma 60 milijonų eurų mažesnė, nei buvo prognozuojama prieš penkerius metus. Planuojama, kad darbai bus užbaigti 2038 metais.

  Dar šia tema

  Skvernelis sutiko derėtis su Baltarusija dėl Astravo AE
  Ignalinos AE patikrinti saugai svarbūs kėlimo įrenginiai, esama broko
  Lietuva skundėsi Europos Komisijai dėl Baltarusijos AE
  Tegai:
  branduolinė energetika, Prancūzija, Lietuva

  Svarbiausios temos