04:09 2020 Rugpjūčio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (68)
  131

  "Partizanai" daugiausia kovojo su Lietuvos gyventojais, tačiau vargu, ar Čikagos gyventojai tai įtaria, sako istorikas ir politologas Armenas Gasparianas

  VILNIUS, gegužės 6 — Sputnik. Čikagoje atidengtas "miško brolių" vado Adolfo Ramanausko-Vanago paminklas, pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

  Paminklo idėja įgyvendinta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Užsienio reikalų ministerijos ir JAV lietuvių bendruomenės bendromis pastangomis. Paminklo autorius — skulptorius Jonas Jagėla.

  Interviu Sputnik Lietuva istorikas ir politikos analitikas Armenas Gasparianas pažymėjo, kad anksčiau ar vėliau paminklai Lietuvos "herojams" turėjo atsirasti už šalies ribų.

  "Aš tikėjausi, kad premjera įvyks būtent Čikagoje, nes istoriškai ten įsikūrė gana didelė emigrantų iš Lietuvos kolonija. Aišku, jie yra pagrindiniai šio proceso lobistai. Akivaizdu, kad amerikiečiai apie Vanagą žino visai mažai. Jis pristatomas kaip kovotojas prieš "sovietinę okupaciją". Jei amerikietis apsilankys Lietuvos pasipriešinimo instituto svetainėje, jis (JAV pilietis — Sputnik) tai ir perskaitys. Tačiau, švelniai tariant, tai ne visai tiesa", — sakė politologas.

  Pasak Gaspariano, "miško broliai" dažniausiai kovojo su Lietuvos gyventojais, labiausiai dėl jų veiklos nukentėjo civiliai, tačiau niekas apie tai šiandien nekalba. Jis taip pat pridūrė, kad šis žingsnis greičiausiai yra politinis.

  "Priešingai, jie reklamuoja šį paminklą, kurį sudaro Lietuvos laisvės kovotojų simboliai — linijos, kurios transformuojasi į ąžuolo šakas. Ąžuolas, kaip žinoma, yra neįveikiamumo simbolis ir vienas iš Lietuvos "miško brolių" simbolių. Apie tai, kiek žmonių žuvo, nepranešama. Tai, kad didelė dalis šių Lietuvos "miško brolių" Antrojo pasaulinio karo metu tiesiogiai prisidėjo prie žydų naikinimo, taip pat nekabama", — pažymėjo jis.

  Apibendrindamas Gasparianas atkreipė dėmesį į tai, kad tokiu būdu jie išplauna istorinę atmintį apie šiuos įvykius. Jis taip pat pažymėjo, kad nepakankamai reaguojama į karo nusikaltėlių šlovinimą.

  Adolfas Ramanauskas-Vanagas

  Lietuvoje Ramanauskas-Vanagas laikomas "nacionaliniu didvyriu", tačiau, daugelio ekspertų ir Lietuvos gyventojų manymu, jis nėra toks. Pagal 1957 metų Tarybinio teismo nuosprendį, "partizanas" buvo prisidėjęs prie nusikaltimų prieš civilius gyventojus, visų pirma, jis buvo apkaltintas aštuonių tūkstančių civilių nužudymu.

  Pernai, spalio mėnesį, Lietuvos vadovybės iniciatyva vyko Ramanausko-Vanago palaikų perlaidojimas Antakalnio kapinėse, Vilniuje.

  Lietuviai "partizanai" dažnai prisijungdavo prie "miško brolių" — ginkluotų nacionalistų grupuočių, veikusių šalies teritorijoje 1940-1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

  "Miško brolių" vadovaujama LLKS egzistavo iki 1956 metų, kol buvo sunaikinta TSRS reguliariosios kariuomenės bei saugumo dalinių.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  Temos:
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (68)
  Tegai:
  Adolfas Ramanauskas-Vanagas, Čikaga, miško broliai

  Svarbiausios temos