08:32 2020 Kovo 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.0977
 • RUB86.3819
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  56

  Pasak leidinio "Kommersant", Švedijos apeliacinis teismas pradėjo svarstyti bylą, pirmasis posėdis vyko gegužės pradžioje

  VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Švedijos apeliacinis teismas vasarą gali priimti sprendimą dėl Lietuvos ir "Gazprom" ginčo dėl pusantro milijardo eurų permokos už Rusijos dujų grąžinimą, rašo leidinys "Kommersant".

  Pažymima, kad teismas pradėjo svarstyti bylą. Pirmasis posėdis vyko gegužės pradžioje, kitas posėdis gali būti surengtas gegužės 7–8 d.

  Lietuva mano, kad "Gazprom" dujų tarifai buvo padidinti. Nuo 2012 metų Lietuva gynė savo ieškinį Stokholmo prekybos rūmų arbitraže, prašydama kompensuoti apie 1,4 milijardo eurų.

  2016 metų birželį Stokholmo prekybos rūmų arbitražo institutas atsisakė pripažinti Lietuvos reikalavimus teisėtais, tačiau pripažino, kad buvo interesų konfliktas, nes "Gazprom" buvo dujų tiekėjas ir bendrovės "Lietuvos dujos" akcijų paketo savininkas; vėliau pastaroji bendrovė buvo reorganizuota.

  Nepavykus gauti kompensacijos, tais pačiais metais Lietuva apskundė Stokholmo arbitražo sprendimą Švedijos teisme. Pasak leidinio, pergalės atveju Lietuva galės pateikti "Gazprom" naujus reikalavimus.

  Be to, šių metų vasarį Lietuva paskelbė, kad prisijungs prie tarptautinės bylos, kurioje Lenkija apskųs Europos Komisijos (EK) sprendimą dėl Rusijos koncerno "Gazprom" veiklos Vidurio ir Rytų Europoje. Energetikos ministerijoje teigė, kad bylos laimėjimo atveju respublika galės sustiprinti "savo galimybes ginti dujų vartotojų interesus" Stokholmo arbitraže, o tiksliau, "1,5 milijardo eurų, kurie buvo priskaičiuoti kaip teorinė kol kas žala".

  Be to, pastaraisiais metais Lietuva padidino pirkimų apimtį iš "Gazprom" daugiau negu kitos Baltijos šalys. 2017 metais ji iš Rusijos įsigijo 1,407 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų, tai yra 37 proc. daugiau nei 2016 metais. Per pirmuosius tris 2018 metų ketvirčius "Gazprom" dujų tiekimas į Lietuvą, palyginti su 2017 metų sausio – rugsėjo mėnesiais, padidėjo 8% iki 0,936 mlrd. kubinių metrų.

  Dar šia tema

  Pernai "Gazpromo" tiekimas sudarė 60% Lietuvos rinkos
  Atskleista, kada EK paskelbs sprendimą dėl "Gazpromo" antimonopolinės bylos
  Tegai:
  Švedija, Gazprom

  Svarbiausios temos