23:25 2020 Sausio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1025
 • RUB69.0442
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  92

  Rusijai pasiūlyta atidžiau išsistudijuoti Ramanausko-Vanago asmenybę bei jo veiklą, neva tai yra "pati netinkamiausia kandidatūra, Rusijai siekiant kažką apkaltinti kolaboravimu su naciais ar dalyvavimu Holokauste"

  VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją gegužės 7 dieną iškviestas Rusijos ambasados atstovas, kuriam išreikštas protestas dėl Rusijos ambasados JAV viešai paskelbto pareiškimo apie Lietuvos "partizanų" vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą po to, kai jo garbei Čikagos priemiestyje buvo atidengtas paminklas, rašoma ministerijos pranešime žiniasklaidai.

  Susitikime Rusijos pusei pasiūlyta atidžiau išsistudijuoti  Ramanausko-Vanago asmenybę bei jo veiklą, neva tai yra "pati netinkamiausia kandidatūra, Rusijai siekiant kažką apkaltinti kolaboravimu su naciais ar dalyvavimu Holokauste".

  Pasak Užsienio reikalų ministerijos atstovų, jo "nepriekaištinga reputacija buvo patvirtinta daugybės nepriklausomų ekspertų, tyrinėjančių to meto įvykius ir archyvinius dokumentus".

  Rusijos pusė paraginta susilaikyti nuo "dezinformacijos apie pasipriešinimo okupacijai dalyvius skleidimo" ir bandymų "perrašinėti istoriją, remiantis okupacinės sovietinės valdžios represinių struktūrų sufabrikuotais kaltinimais".

  Paminklas Čikagoje

  Gegužės 4-ąją Čikagoje atidengtas "miško brolių" vado Adolfo Ramanausko-Vanago paminklas. Paminklo idėja įgyvendinta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Užsienio reikalų ministerijos ir JAV lietuvių bendruomenės bendromis pastangomis. Paminklo autorius — skulptorius Jonas Jagėla.

  Adolfas Ramanauskas-Vanagas

  Lietuvoje Ramanauskas-Vanagas laikomas "nacionaliniu didvyriu", tačiau, daugelio ekspertų ir Lietuvos gyventojų manymu, jis nėra toks. Pagal 1957 metų Tarybinio teismo nuosprendį, "partizanas" buvo prisidėjęs prie nusikaltimų prieš civilius gyventojus, visų pirma, jis buvo apkaltintas aštuonių tūkstančių civilių nužudymu.

  Памятник великому князю Литвы Витаутасу
  © Sputnik / Мариус Баранаускас

  Pernai, spalio mėnesį, Lietuvos vadovybės iniciatyva vyko Ramanausko-Vanago palaikų perlaidojimas Antakalnio kapinėse, Vilniuje.

  Lietuviai "partizanai" dažnai prisijungdavo prie "miško brolių" — ginkluotų nacionalistų grupuočių, veikusių šalies teritorijoje 1940-1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

  "Miško brolių" vadovaujama LLKS egzistavo iki 1956 metų, kol buvo sunaikinta TSRS reguliariosios kariuomenės bei saugumo dalinių.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais

   

   

   

  Tegai:
  Holokaustas, Adolfas Ramanauskas-Vanagas, Rusija

  Svarbiausios temos