10:28 2020 Rugpjūčio 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  96

  Konservatorė teigia, kad straipsnis atspindi Izraelio istoriko, Simono Vyzentalio centro vadovo Efraimo Zurofo pateiktus "klaidingus" kaltinimus

  VILNIUS, gegužės 15 — Sputnik. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pasiskundė dėl "BBC" straipsnio, kuriame tariamai iškreipta "miško brolio" vado Adolfo Ramanausko-Vanago biografija.

  Atitinkamą pareiškimą paviešino Seimo spaudos tarnyba.

  Pasak politikės, straipsnyje "kartojama "Kremliaus propaganda", kurios tikslas — pasėti abejonę, diskredituoti rezistencinę kovą prieš sovietų režimą". Ji apgailestavo, kad tokie faktai randa kelią į "BBC", pelniusį, pasak jos, Lietuvos auditorijos pasitikėjimą dėl žinių objektyvumo.

  Seimūnė teigia, kad šis straipsnis atspindi Izraelio istoriko, Simono Vyzentalio centro vadovo Efraimo Zurofo "klaidingus" kaltinimus. Morkūnaitė-Mikulėnienė neigia, kad Ramanauskas-Vanagas prisidėjo prie žydų genocido ir bendradarbiavo su naciais.

  "BBC" straipsnis apie Vanagą

  Gegužės 8 dieną "BBC" paskelbė straipsnį apie "miško brolių" vado Ramanausko-Vanago paminklą Čikagoje. Renginys sulaukė Rusijos Federacijos ir Simono Vyzentalio centro kritikos.

  Straipsnyje pateikiamas Zurofo komentaras. Istorikas pažymėjo, kad Lietuvos valdžios institucijos nesako žmonėms tiesos apie savo šalies istoriją, ypač apie Holokaustą, o pats Ramanauskas atsiminimuose pripažino, kad vadovavo budelių gaujai, nors jo dalyvavimo žudynėse įrodymų nėra.

  "Buvo kritinis laikotarpis, kai gaujos puolė žydus daugiau nei 40-ies gyvenviečių gatvėse, dar iki atėjo naciai", — "BBC" sakė Zurofas.

  Straipsnyje taip pat paminėta Rusijos ambasados JAV reakcija į paminklo įrengimą. Ambasada šį žingsnį įvertino kaip ypač cinišką, nes jis beveik sutapo su Holokausto atminimo diena ir įvyko prieš pat Pergalės dienos šventę.

  Paminklas "miško brolių" vadui Čikagoje

  Paminklo idėja įgyvendinta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Užsienio reikalų ministerijos ir JAV lietuvių bendruomenės bendromis pastangomis. 

  Rusijos ambasada JAV pasmerkė šį žingsnį. Diplomatai pažymėjo, kad Lietuva heroizuoja nacių nusikaltėlius, vaizduodama Holokausto vykdytojus kaip jo aukas. Po to Lietuvos URM iškvietė Rusijos ambasados atstovą dėl "miško brolio". Rusijai buvo pasiūlyta atidžiau išsistudijuoti Ramanausko-Vanago asmenybę bei jo veiklą.

  Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova Lietuvos elgesį dėl paminklo Čikagoje "miško brolių" vadui atidarymo nepriimtinu. Pasak jos, Baltijos šalių valdžios atstovai bando įpiršti JAV visuomenei vertybes tų, kurie yra tiesiogiai atsakingi už tautos naikinimą.

  Ramanauskas-Vanagas

  Lietuvoje Ramanauskas-Vanagas laikomas "nacionaliniu didvyriu", tačiau, daugelio ekspertų ir Lietuvos gyventojų manymu, jis nėra toks. Pagal 1957 metų Tarybinio teismo nuosprendį, "partizanas" buvo prisidėjęs prie nusikaltimų prieš civilius gyventojus, visų pirma, jis buvo apkaltintas aštuonių tūkstančių civilių nužudymu.

  "Partizanai" dažnai prisijungdavo prie "miško brolių" — ginkluotų nacionalistų grupuočių, veikusių šalies teritorijoje 1940-1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais

  Dar šia tema

  Lietuvos prezidentė padovanojo Popiežiui "miško brolių" nuotraukų albumą
  Lietuvos URM iškvietė Rusijos ambasados atstovą dėl "miško brolio"
  Tegai:
  miško broliai, BBC, Seimas

  Svarbiausios temos