08:32 2019 Birželio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB71.8787
  Dalia Grybauskaitė ir Žanas Klodas Junkeris, archyvinė nuotrauka

  Kubilius atskleidė, kuo Grybauskaitė pranašesnė už kitus kandidatus į ES postus

  © Lietuvos Prezidento kanceliarija
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  54 0 0

  Pasak buvusio premjero, tai, kad Varšuva atsisakė remti Lietuvos prezidentę, tik pabrėžia, kad ES vadovybė rimtai svarsto jos kandidatūrą

  VILNIUS, birželio 7 — Sputnik. Buvęs Lietuvos ministras pirmininkas Andrius Kubilius interviu "Žinių radijui" pasisakė apie Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės galimybes įsidarbinti Europos Sąjungoje.

  Kubilius pažymėjo, kad šiuo metu kiekviena partijų grupė siūlo savo kandidatus. Tačiau, anot jo, iki liepos vidurio ši problema turėtų būti išspręsta pirmiausia Europos Komisijos pirmininko (EK) klausimu.

  "Jau ilgą laiką nei vieno iš aukštų postų ES nėra užėmusi moteris. Čia Grybauskaitė turi privalumų", — sakė Kubilius.

  Kubilius priminė, kad 70 politinių lyderių pasirašė susitarimą, kad viena iš pirmaujančių pareigų turėtų būti skiriama moteriai.

  Be to, buvęs ministras pirmininkas priminė Lenkijos leidinio "Rzeczpospolita" straipsnį, kuriame teigiama, jog lenkai nenori matyti Grybauskaitės EK pirmininko vietoje. Pasak Kubiliaus, ši informacija patvirtina, kad Lietuvos prezidentė laikoma rimta kandidate į šį postą.

  "Iš tos publikacijos gali suprasti, kad Višegrado šalys atsakė į Donaldo Tusko užduotą klausimą, ar būtų galima svarstyti Grybauskaitės kandidatūrą. Pirmas jų atsakymas yra toks, kad jie lyg ir nepritars, jie siūlo Ševčovičių, kuris yra socialistas, Slovakijos socialdemokratų partijos atstovas, žinomas komisaras", — pabrėžė Kubilius.

  Be to, pasak buvusio ministro pirmininko, Grybauskaitės nepartiškumas, kaip ir ji pati sakė, gali būti pliusas, nes partijoms gali nepavykti sutarti. Tada tas, kas yra labiau nepriklausomas, galbūt, gali gauti pirmenybę.

  "Dar reikia atsiminti, kad yra dar visa eilė faktorių, į ką, skiriant tuos postus, valstybės ir politikai stengiasi atsižvelgti: jeigu vieną postą užima kokios nors didelės valstybės vadovas, šiuo atveju — jei Vokietijos atstovas Vėberis taptų Komisijos pirmininku, tada į kitą didelį postą turėtų pretenduoti kažkas iš mažesnių valstybių. Lietuva atitiktų tą požiūrį", — sakė politikas.

  Be to, pasak Kubiliaus, jei vienas postas atiteks senosios Europos atstovui, šiuo atveju — Vokietijos politikui, tuomet kai kurios pareigybės turėtų būti skiriamos naujosios Europos atstovui.

  Grybauskaitės kadencija baigiasi liepos 12 dieną. Tą pačią dieną vyks išrinktojo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos inauguracija.

  Daugelis ekspertų tikėjosi, kad pasibaigus prezidento kadencijai Grybauskaitė pradės eiti pareigas tam tikroje tarptautinėje organizacijoje. Tačiau ekspertas Aleksandras Nosovičius pažymėjo, kad konkurencija ES yra didelė, be to, Grybauskaitė negalės pasinaudoti Višegrado grupės parama.

  Jis taip pat pažymėjo, kad Lietuvos prezidentės biografijoje yra per daug prieštaringų faktų, kurie beveik neatitinka europiečių lūkesčių.

  Tegai:
  Andrius Kubilius, Dalia Grybauskaitė, Lietuva, ES

  Svarbiausios temos