20:35 2019 Liepos 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1215
 • RUB70.6525
  Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė

  Ekspertai įvardijo didžiausią Grybauskaitės prezidentavimo nesėkmę

  © Photo: LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTĖ
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (186)
  138 0 0

  Nors Lietuvos vadovė stengėsi sustabdyti Baltarusijos atominės elektrinės statybą, to nepavyko padaryti, todėl šalis turi pasirengti naujiems iššūkiams

  VILNIUS, birželio 18 — Sputnik. Lietuvos ekspertai didžiausia dabartinės Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės nesėkme laiko Baltarusijos atominės elektrinės (AE) statybą. Apie tai specialistai papasakojo LRT televizijos laidoje "Savaitė".

  Siužete pažymima, kad Minskas paskelbė apie savo ketinimą pastatyti objektą dar 2008 metais, o jau 2009 metais paaiškėjo, kad statybviete taps aikštelė Gardino srities Astravo rajone, kuris yra už 50 kilometrų nuo Vilniaus.

  Ekspertai mano, kad uždaryti Baltarusijos AE galimybių jau nebėra ir Vilniui reikia pasiruošti naujiems iššūkiams.

  "Jie pastatė. Nėra JT mechanizmo, kuris priverstų nutraukti statybas. Tai reiškia, kad mums Lietuvoje reikia būti pasiruošusiems suvaldyti pagrindines rizikas, kurios susijusios su šia atomine ir šios atominės veikimu, kuris prasidės nuo šių metų pabaigos ar kitų metų pradžios", — pasakė energetikos ekspertas Romas Švedas.

  Jis taip pat pažymėjo, kad išvengti elektros energijos tiekimo iš Baltarusijos galima tik koalicijoje su kaimynais. Jo nuomone, to nebuvo pasiekta, ir tai dar vienas Lietuvos pralaimėjimas.

  "Jeigu, sakykim, kad ir Lietuva pati nutrauks jungtis su Baltarusija, tuomet Baltarusija galės apeiti tai per Latviją, tiesiogiai ar netiesiogiai, per įvairias įmones, ir matome, kaip tai vyksta, sakykime, santykiuose su kitomis strateginėmis įmonėmis. Šiuo, elektros, atveju Baltarusija tikrai bandys ieškoti įvairiausių būdų patekti į Lietuvą, ir tai Lietuvai bus didelis iššūkis — su ta rizika čia susitvarkyti", — paaiškino ekspertas.

  Be to, ekspertai neatmeta galimybės, kad Minskas gali skųstis Pasaulio prekybos organizacijai (PPO), susidūręs su Vilniaus pasipriešinimu.

  "Jie puikiausiai galėtų čia skųsti, jeigu iš tikrųjų būtų kokie trukdžiai elektrai tekėti, arba netgi jeigu būtų draudimas prekiauti, nes elektra yra tokia prekė, kuri yra nesvarbu, kur pagaminta, tai yra prekė", — pareiškė energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.

  Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

  Lietuva prieštarauja Baltarusijos atominės elektrinės statybai Gardino srityje. Lietuvos politikai nuolat teigia, kad projektas kelia grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui.

  Vilnius ragino boikotuoti objekto statybą, taip pat įstatymų lygmeniu atsisakė tiekti elektros energiją iš elektrinės. Lietuvos Seimas uždraudė importuoti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

  Be to, Lietuva kreipėsi į Europos Komisiją dėl tariamai "neatsakingo Baltarusijos požiūrio" į branduolinę saugą ir tarptautinius įsipareigojimus dėl Baltarusijos AE. Minskas Vilniaus pareiškimus pavadino "nepagrįstais ir melagingais".

  Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Respublikos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kreipėsi į Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA), kur paprašė organizacijos "patarti" Minskui nepradėti eksploatuoti elektrinę, kol nebus išspręstos visos saugos problemos.

  Tuo tarpu Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (186)

  Dar šia tema

  Vilnius kaltina Minską dėl to, kad AE — ne Lietuvoje, pareiškė kandidatas į prezidentus
  Rusija ketina tiekti Astravo AE elektrą Lietuvai
  Tomaševskis pasisakė už Lietuvos ir Baltarusijos ryšių gerinimą
  Lietuvos URM priminė EK apie atsakomybę už branduolinę saugą
  Tegai:
  Dalia Grybauskaitė, Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos