01:12 2021 Gegužės 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.2170
 • RUB89.9947
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  118

  Leidinio apžvalgininkas sudarė kandidatų, kurie ateinančiais metais galėtų sėkmingai vadovauti ES, sąrašą

  VILNIUS, birželio 19 — Sputnik. ES šalių vadovai turėtų vadovautis principu "pasirink geriausią", kai balsuos už kandidatus į pagrindinius postus Sąjungoje, rašo "Politico" apžvalgininkas Polas Teiloras (Paul Taylor).

  Žurnalisto vertinimu, nėra geresnio kandidato į Europos Vadovų Tarybos vadovo postą nei dabartinė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Ji turi visas būtinas savybes, ypač stiprybę ir atsparumą, kurios "reikalingos konfrontacijai su JAV prezidentu Donaldu Trampu, Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir Kinijos lyderiu Si Dzinpingu", taip pat ji turi kantrybės ir atkaklumo siekti kompromisų tarp ES šalių.

  Pasak Teiloro, Merkel paskyrimas pagerintų Europos Sąjungos įvaizdį ir ES struktūros galėtų perimti jos 14 metų patirtį Europos ir tarptautinėje politinėje arenoje.

  Merkel, primena autorius, jau pareiškė, kad nenori užimti jokių aukštų pareigų Europoje, ir visai įmanoma, kad ji tai sako nuoširdžiai. Galbūt ji po dvejų metų tikrai nori išvažiuoti į kaimo sodybą prie ežero, kur prižiūrės savo sodą ir rašys prisiminimų knygas.

  Tačiau, pasak Teiloro, kadenciją baigiantis Europos Vadovų Tarybos vadovas Donaldas Tuskas, Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris bei ES lyderiai turėtų paprašyti jos nukreipti savo vertingus profesinius įgūdžius Europos Sąjungos naudai. Jei Merkel sutiktų užimti aukščiausias pareigas Briuselyje, ji taptų pirmąja Vokietijos politike, kuri sugebėjo tai padaryti po Valterio Halšteino (Walter Halstein) — pirmojo Europos Komisijos pirmininko, kuris ėjo šias pareigas 1958-1967 metais.

  Kalbant apie pagrindinį postą Europos Komisijoje, pasak šio straipsnio autoriaus, šiam vaidmeniui geriausiai tinka Europos komisarė konkurencijos klausimais, Danijos politikė Margret Vestager (Margrethe Vestager). 58 metų olandų politikas Fransas Timermansas (Frans Timmermans) galėtų tapti Europos diplomatijos vadovu, o Europos centrinio banko vadovu galėtų tapti dabartinis Prancūzijos banko vadovas Fransua Vileroi de Galo (François Villeroy de Galhau).

  Kaip pažymėjo Teiloras, kai kas gali likti nepatenkintas, kad į šią "svajonių komandą" nepateko Vidurio ir Rytų Europos atstovai ir todėl ji nėra geografiškai subalansuota. Tačiau, pabrėžia autorius, šių valstybių lyderiai nesugebėjo susivienyti vardan vieno kandidato.

  "63 metų Dalia Grybauskaitė, buvusi Lietuvos prezidentė ir buvusi Europos Komisijos narė, tikrai būtų stipri varžovė, tačiau ji nepriklauso nė vienai iš Europos politinių šeimų, o kai kuriems lyderiams ji gali būti pernelyg griežta ir kritiška Rusijos atžvilgiu", — rašo apžvalgininkas.

  Jo nuomone, Merkel, Vestager, Timermanso ir Vileroi de Galo komanda atvertų Europos Sąjungai plačias galimybes.

  Kaip anksčiau rašė Sputnik Lietuva, Lenkija atsisakė paremti Grybauskaitę, kuri liepos 12 dieną galutinai perduos prezidento pareigas Gitanui Nausėdai. Pasak vieno iš leidinio "Rzeczpospolita" pašnekovų, dabartinė Lietuvos vadovė įsitvirtino kaip individualistė ir nekelia daug susižavėjimo savo kolegoms.

  Dar šia tema

  Politologas: visame Baltijos šalių regione tik Grybauskaitė buvo žinoma politikė
  Grybauskaitė metiniame pranešime ragino "smerkti agresorių"
  Tegai:
  ES, Dalia Grybauskaitė

  Svarbiausios temos