10:36 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (470)
  184

  Pasak politologo Armeno Gaspariano, Lietuvos politikai mano, kad gali paveikti kai kuriuos procesus

  VILNIUS, birželio 23 — Sputnik. Po išrinktojo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos, retorika Baltarusijos AE statybos atžvilgiu nepasikeis, nes tai yra valstybės ideologijos dalis, interviu Sputnik Lietuva sakė istorikas ir politologas Armenas Gasparianas.

  Anksčiau Lietuvos ekspertai pavadino buvusios Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės "pagrindine nesėkme"  Baltarusijos AE statybas, nes statybos vieta pasirinkta jos valdymo laikotarpiu. Pasak jų, sustabdyti projekto jau neįmanoma. Kai kurie ekspertai taip pat pažymėjo, kad ateityje Lietuva gali neišvengti elektros energijos iš Baltarusijos patekimo į šalį.

  Tačiau oficiali Lietuva Baltarusijos AE atžvilgiu teigia, kad jėgainė neturėtų pradėti veikti.

  Gasparianas mano, kad Lietuva "įsivaizduoja esanti Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė" ir mano, kad "ji daro poveikį kai kuriems procesams".

  "Labai norisi pasirodyti tokiais dideliais ir įtakingais, o iš tiesų valstybė yra maža su krūva fobijų. Tokie "šuoliukai su pritūpimais" aplink savo kaimynus ten bus visą laiką. Galima prisiminti tos pačios Lietuvos "šuoliukus su pritūpimais" aplink Kaliningradą", — sakė politologas.

  Gasparianas taip pat pakomentavo situaciją su Lietuva, teigdamas, kad šalies valdžia kaip "dovaną" naujajam prezidentui nusprendė įteikti žodžio laisvės ribojimą.

  Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

  Lietuva prieštarauja Baltarusijos atominės elektrinės statybai Gardino srityje. Lietuvos politikai nuolat teigia, kad projektas kelia grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui.

  Vilnius ragino boikotuoti objekto statybą, taip pat įstatymų lygmeniu atsisakė tiekti elektros energiją iš elektrinės. Lietuvos Seimas uždraudė importuoti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

  Be to, Lietuva kreipėsi į Europos Komisiją dėl tariamai "neatsakingo Baltarusijos požiūrio" į branduolinę saugą ir tarptautinius įsipareigojimus dėl Baltarusijos AE. Minskas Vilniaus pareiškimus pavadino "nepagrįstais ir melagingais".

  Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Respublikos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kreipėsi į Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA), kur paprašė organizacijos "patarti" Minskui nepradėti eksploatuoti elektrinės, kol nebus išspręstos visos saugos problemos.

  Tuo tarpu Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (470)

  Dar šia tema

  Lukašenka mano, kad Astravo AE tema Lietuvoje yra labai politizuota
  Grybauskaitė apie Astravo AE: bet koks bendradarbiavimas surištų Lietuvai rankas
  Rusija ketina tiekti Astravo AE elektrą Lietuvai
  Lietuva ragina TATENA "patarti" Minskui atidėti Astravo AE paleidimą
  Tegai:
  politikai, Lietuva, Armenas Gasparianas, politologas

  Svarbiausios temos