02:44 2019 Liepos 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1216
 • RUB70.6478
  Dalia Grybauskaitė, archyvinė nuotrauka

  Baigusi kadenciją Grybauskaitė be rentos turės ir keturis pagalbininkus

  JOHN THYS
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  85 0 0

  Prezidentei bus paskirti keturi aptarnaujančio personalo darbuotojai

  VILNIUS, birželio 27 — Sputnik.  Vyriausybė kadenciją baigiančiai prezidentei paskyrė valstybinę rentą — beveik 3,7 tūkst. eurų, rašo LRT.

  Be to, prezidentei bus paskirti 4 aptarnaujančio personalo darbuotojai. Po kadencijos prezidentui suteikiamas ir būstas, tačiau Grybauskaitė atsisakė rezidencijos Turniškėse.

  Po kiek daugiau nei poros savaičių Grybauskaitė Daukanto rūmus užleis naujajam šalies vadovui Gitanui Nausėdai. Tačiau rūpintis gyvenimu neteks — prezidentei patvirtinta renta.

  "Sudaro apie 3691 eurą. Panašiai. Renta, kadangi nėra apmokestinama, tokią sumą ir gautų kas mėnesį. Tas dydis yra išlaikomas sąryšyje su prezidento darbo užmokesčiu", — sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

  O po trejų metų Dalia Grybauskaitė pradės gauti ir pensiją už darbą Europos Komisijoje. Neoficialiai skaičiuojama, kad ji sieks dar apie 3600 eurų popieriuje. Prisidės ir "Sodros" pensija, siekianti 685 eurus.

  Be piniginės rentos kadenciją baigiantys prezidentai gauna ir daugiau privilegijų. Valdui Adamkui talkina trys pagalbininkai — vairuotojas, apsaugininkas ir namų šeimininkė. Skirtas automobilis. Keturis pagalbininkus turės ir Grybauskaitė.

  "Jeigu ji gaus keturis, o aš gausiu vieną papildomą, tai tikrai nesiskųsiu", — tikina kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus.

  Pasak Konstitucijos ekspertės Tomos Birmontienės, renta svarbi kadencijai baigusiems prezidentams, jų darbai nesibaigia.

  Keičiantis šalies vadovams, keičiasi ir politinio pasitikėjimo tarnautojai. Vien patarėjų išeitinėms gali tekti atseikėti kone 100 tūkst. eurų. Tačiau ši suma galėjo būti ir didesnė. Dar prieš kelerius metus Grybauskaitei patarinėjo 35, o šiuo metu 28, iš jų 7 vyriausieji patarėjai.

  Jei Nausėda nepasiliks nė vieno, tuščiomis jie neišeis: tik išmoka bus vienkartinė, mėnesio atlyginimo, maždaug pustrečio tūkstančio į rankas. Šiuo metu vyriausiasis patarėjas uždirba 2 525 eurų į rankas, patarėjo alga siekia 2 231 eurų. Tiesa, išeitinė išmoka mokama tik ne mažiau kaip pusę kadencijos dirbusiam patarėjui, o jei šis įsidarbins anksčiau nei per mėnesį, kompensaciją gaus už laikotarpį iki įsidarbinimo.

  "Politico" atskleidė, kodėl Grybauskaitei bus sunku gauti postą ES>>

  Ekspertai pastebi, kad Lietuvos prezidento institucija — viena brangiausių tarp kaimynių. Palyginti su Latvija ir Estija, darbuotojų beveik triskart daugiau, patarėjų skaičius bent penkis kartus viršija kaimyninių šalių vadovų komandas.

  Išsiskiria ir Lietuvos prezidento alga. Pavyzdžiui, naujasis Latvijos vadovas Egilas Levitas neatskaičius mokesčių uždirbs apie 5000 eurų, panašiai tiek gauna ir Lenkijos prezidentas. Didesnė alga gali pasigirti Estijos vadovas — ji šiemet ūgtelėjo iki beveik 6200 eurų. 

  Be to, Nausėdai perėmus šalies vairą, garantijų įgis ir dėstytoja dirbanti jo sutuoktinė. Vien reprezentacinėms išlaidoms ji gaus apie pusantro tūkstančio eurų, arba 15 procentų nuo vyro algos.

  Dar šia tema

  Liks įamžinta istorijos metraštyje: Dalios Grybauskaitės atsisveikinimo žodis
  Ekspertai įvardijo didžiausią Grybauskaitės prezidentavimo nesėkmę
  VMI paskelbė, kaip per metus pasikeitė Grybauskaitės santaupos
  Politikų reitingai: vietoje Grybauskaitės lietuviai rado naują favoritą
  Dalios nuopelnai tėvynei: ar Nausėda pratęs Grybauskaitės darbelius
  Tegai:
  darbuotojai

  Svarbiausios temos