22:29 2019 Lapkričio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1077
 • RUB70.6272
  Lietuvos Respublikos konstitucija, archyvinė nuotrauka

  Konservatoriai siūlo keisti parlamentarų teisinės neliečiamybės nuostatas

  © Фото: Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  13 0 0

  Teisinė neliečiamybė Seimo narį saugo ne nuo atsakomybės už padarytus nusikaltimus, o nuo nepagrįsto politinio persekiojimo

  VILNIUS, liepos 5 — Sputnik. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai siūlo keisti parlamentarų teisinės neliečiamybės nuostatas, numatytas Seimo statute, rašoma Seimo pranešime.

  Anot frakcijos nario Mykolo Majausko, Seimo protokoliniame nutarime dėl neliečiamybės panaikinimo nustatyta pernelyg aukšta kartelė – daugiau kaip pusė visų Seimo narių (71 balsas), todėl neliečiamybė išsaugojama, net už panaikinimą balsavus daugumai tą dieną sprendime dalyvavusių parlamentarų.

  Teisinė neliečiamybė Seimo narį saugo ne nuo atsakomybės už padarytus nusikaltimus, o nuo nepagrįsto politinio persekiojimo.

  O, pasak konservatorių, pastarieji Petro Gražulio, Viktoro Uspaskicho, Vytauto Gapšio ir kai kurių kitų Seimo narių atvejai rodo, kad dabartinis parlamentinio imuniteto modelis kur kas dažniau naudojamas vilkinti teisinius procesus ir kuria prielaidas balsavimą dėl neliečiamybės panaikinimo išnaudoti kaip derybų objektą, norint savo pusėn patraukti teisingumo vykdymo siekiančius išvengti Seimo narius.

  "Seimo nario imunitetas Lietuvoje yra akivaizdžiai naudojamas ne pagal paskirtį ir todėl jo panaikinimo procedūros turi būti peržiūrėtos. <...> Per šį laikotarpį net septynis kartus parlamentarai buvo įtariami sunkiais nusikaltimais: sukčiavimu, kyšininkavimu ir prekyba poveikiu. Šešis kartus – apysunkiais nusikaltimais: apgaulinga apskaita, piktnaudžiavimu, papirkimu. Dvylika kartų – nesunkiais nusikaltimais: dažniausiai viešosios tvarkos pažeidimai, smurtas, šmeižtas. Tuo pačiu pastarųjų trijų kadencijų praktika rodo, kad net 11 iš 15 atvejų, kai buvo nuspręsta nepritarti generalinio prokuroro prašymui, dauguma Seimo narių balsavo už neliečiamybės panaikinimą, tačiau sprendimui pritrūko balsų iki absoliučios daugumos", – pažymėjo  Majauskas.

  Šiuo metu dėl būtinybės už Seimo nario neliečiamybės panaikinimą balsuoti pusei visų Seimo narių, sudaromos prielaidos išsaugoti teisinę neliečiamybę. Iš minėtų 15 netenkintų balsavimų dėl neliečiamybės panaikinimo, 5-iais atvejais pritrūko mažiau nei 10-ies balsų.

  "Siūlomas Seimo statuto pakeitimas padės išvengti situacijų, kai Seimo nario imunitetas yra akivaizdžiai naudojamas ne pagal paskirtį. Tai didins pasitikėjimą visa politine sistema ir jos sąžiningu veikimu", – pabrėžė  Majauskas.

  Pasak jo, tokia situacija galimai iškreipia parlamentinės neliečiamybės esmę, daro žalą piliečių pasitikėjimui visa politine sistema ir jos sąžiningu veikimu, sukuria prielaidas teisinei asmenų nelygybei prieš įstatymą.

  Dar šia tema

  Dviejų Lietuvos miestų merams panaikinta teisinė neliečiamybė
  Generalinė prokuratūra prašo panaikinti deputato Pūko teisinę neliečiamybę
  Tegai:
  nusikaltimas, Seimo nariai

  Svarbiausios temos