05:03 2020 Sausio 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1108
 • RUB68.2495
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  38

  Pirminiame rezoliucijos dėl sutarties tekste buvo bendrosios nuostatos, tačiau parlamentinė asamblėja primetė atsakomybę už "sąlygų pažeidimą" Maskvai.

  VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. ESBO parlamentinės asamblėjos Politinių reikalų ir saugumo komitetas įtraukė į rezoliuciją dėl Sutarties dėl tarpinių ir trumpesnių nuotolių raketų panaikinimo (INF), pataisą, kuria atsakomybė už sutarties nutraukimą primetama Maskvai, rašo RIA Novosti.

  Aptariama ESBO rezoliucija ragina JAV ir Rusiją derybomis spręsti su INF susijusius nesutarimus ir susilaikyti nuo raketų sistemų, kurias draudžia INF ir kiti tarptautiniai susitarimai, kūrimo.

  Dokumento pakeitimą inicijavo JAV delegacijos nariai, taip pat keletas parlamentarų iš Lietuvos, Kanados, Turkijos ir Šiaurės Makedonijos. Pačios rezoliucijos projektą parengė Airijos atstovas ESBO PA, Alanas Farelis. Sprendimą palaikė dauguma parlamentarų.

  Pradinėje dokumento versijoje buvo sakoma, kad parlamentinė asamblėja apgailestauja dėl INF nutraukimo ir blogėjančios padėties strateginių ginklų ir branduolinio saugumo srityje. Konkrečiai Rusija šioje dalyje nebuvo paminėta.

  Naujojoje versijoje buvo pakeista formuluotė, o jos autoriai primetė visą atsakomybę Rusijai nepateikę jokių svarių argumentų. Dabar tekste sakoma, kad Maskva tariamai "iš esmės pažeidė INF įsipareigojimus".

  Pakeitime taip pat teigiama, kad vykdyti kitus įsipareigojimus, įskaitant Atviro dangaus sutartį, Sutartį dėl įprastinių ginkluotųjų pajėgų mažinimo Europoje įgyvendinimą, taip pat Vienos dokumentą dėl pasitikėjimo ir saugumo stiprinimo priemonių, "trukdė Maskvos įsipareigojimų nevykdymas".

  RIA Novosti teigimu, Rusijos delegacija kategoriškai prieštarauja tokiam pakeitimui. Rusijos Federacijos delegacijos narys ir Valstybinės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Leonidas Sluckis pabrėžė, kad JAV delegacija "įvykius išverčia į kitą pusę". Visi INF sutarties pažeidimai buvo užregistruoti tik iš Amerikos pusės, ir tai pažymėta "visose tarptautinėse ataskaitose be išimties", — priminė Rusijos deputatas.

  Sluckis taip pat pabrėžė, kad būtent Jungtinės Valstijos vienašališkai nutraukė susitarimą, tuo sukeldamos grėsmę pasaulinei branduolinės saugos sistemai, kuri buvo kurta dešimtmečius.

  Metų pradžioje Vašingtonas paskelbė vienašališkai pasitraukęs iš INF sutarties, kaltindamas Rusiją dėl ilgalaikių sutarties pažeidimų. Maskva pavadino visus kaltinimus nepagrįstais. Po to prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Maskva atspindės Vašingtono sprendimą. Kaip pažymėjo Rusijos vadovas, Rusijos Federacija nedalyvaus brangiai kainuojančiose ginklavimosi varžybose.

  Šią savaitę Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė INF sustabdymo įstatymą.

  Dar šia tema

  Rusija atskleidė, kur Amerika gamina INF uždraustas raketas
  Šoigu atskleidė, kaip Maskva reaguos į JAV pasitraukimą iš INF
  Europos poziciją dėl INF sutarties nustato Vašingtonas
  Tegai:
  pažeidimai, Maskva

  Svarbiausios temos