07:07 2019 Liepos 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.1269
 • RUB70.5998
  Astravo AE, archyvinė nuotrauka

  Ką Lietuvos europarlamentarai žada daryti dėl Astravo AE

  © Sputnik / Виктор Толочко
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (183)
  38 0 0

  Nors Lietuvos europarlamentarai žada nuveikti skirtingus darbus, Astravo AE klausimas Europos Parlamente Lietuvos atstovus suvienys

  VILNIUS, liepos 8 — Sputnik. Lietuvos delegacija Europos Parlamente nusiteikusi ir toliau kelti Astravo atominės elektrinės klausimą, rašo LRT.

  Pasak europarlamentarų, Europos Sąjunga, kaip ir Lietuva, neturi jokių juridinių galimybių uždrausti ar priversti baltarusiams statyti jėgainę. Žadama ieškoti kitokių būdų.

  "Saugus Astravas yra mūsų prioritetas. Ar jis gali būti saugus, ar jis pripažintas, nes, kaip žinote, Europos Komisija finansuoja Baltarusijos tam tikras tarnybas, kurios yra mokomos, kaip turėtų vertinti. Turbūt labai priklausys nuo to, kaip mums pavyks susitarti tiek su baltarusiais, tiek čia, ES viduje", — sako europarlamentaras Juozas Olekas.

  Tiek pasak buvusios krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės, tiek ilgametės europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės, Europoje turi būti nuolat girdimas Vyriausybės ir Prezidentūros balsas Astravo klausimu.

  "Mes tikrai prisidėsime, kiek galėsime, prie to, kad Europoje būtų aiškus supratimas, kad šita AE nuo pat jos užgimimo yra ydinga ir jokie kosmetiniai saugumo pataisymai neišsprendžia klausimų", — tikina Juknevičienė.

  "Galime tam tikras politines deklaracijas, politines pozicijas su tam tikra žinia, tačiau Lietuvos atitinkamų institucijų vadovai turi nelikti nuošaly. Bet aš tikiu, kad mes tą klausimą kelsime ir ne kartą", — tvirtina Blinkevičiūtė.

  Trys Baltijos valstybės įsipareigojo nuo 2025-ųjų neprekiauti elektros energija su Rusija ir Baltarusija. Lietuva, Latvija bei Estija būtent tada prisijungs prie Europos energetikos sistemos. Pasak Andriaus Kubiliaus, įtikinti nepirkti energijos iš Astravo būtina ir daugiau šalių.

  "Lietuva daro svarbius dalykus, visų pirma, labai aiškiai pasakydama, kad nepirksim elektros energijos iš Baltarusijos. Neleis naudotis mūsų infrastruktūra. Na, ir taip paliekama AE ekonominėje sunkioje padėtyje. Čia jau Baltarusijai galvos skausmas, ką toliau daryti su tokia elektrine, kurios pelningumas gali būti labai abejotinasׅ", — teigia Kubilius.

  LRT rašo, kad koziriu Europos Parlamente gali tapti "žaliosios" idėjos, ypač po rinkimų "žaliesiems" Parlamente gavus daugiau vietų. Ekologijos klausimams skiriamas itin didelis dėmesys ir, nors vis dažniau svarstoma apie atsinaujinančių išteklių energetiką, kol kas su atominėmis jėgainėmis konkuruoti ne itin pavyksta. Saugumo klausimai, ypač šįmet vėl prisiminus Černobylio avariją, pasak europarlamentarų, bus darbotvarkėje.

  "Problema išlieka. Neįsivaizduoju lengvų sprendimų, bet lengvų sprendimų čia ir nebūna Europos Parlamente", — sako Stasys Jakeliūnas.

  Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Baltarusijos AE

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuva nuolat priešinasi projektui, teigdama, kad objektas kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

  Vilnius paragino boikotuoti Baltarusijos atominės elektrinės statybą, tačiau nerado paramos iš kitų šalių. Tada Lietuvos valdžia atsisakė tiekti elektros energiją iš elektrinės, taip pat Seimas uždraudė importuoti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Taip pat Lietuva kreipėsi į Europos Komisiją dėl tariamai "neatsakingo Baltarusijos požiūrio" į branduolinę saugą ir tarptautinius įsipareigojimus dėl Baltarusijos AE. Minskas Vilniaus pareiškimus pavadino "nepagrįstais ir melagingais".

  Daugelis Lietuvos ekspertų ir politikų pastaruoju metu pradėjo pabrėžti, kad Lietuvos pozicija Baltarusijos atominės elektrinės atžvilgiu yra nelogiška ir gali sukelti ekonominius nuostolius.

  Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (183)
  Tegai:
  Europos Parlamentas, Lietuva, Astravo AE

  Svarbiausios temos