05:17 2019 Spalio 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1130
 • RUB70.9699
  Seimas, archyvinė nuotrauka

  Konservatoriai sureagavo į skandalą su Karbauskio piktnaudžiavimu ES parama

  © Sputnik/ Андрей Богданов
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  2210

  Seimo nariai klausia, ar premjerui ir žemės ūkio ministrui buvo žinoma, kad "Agrokoncernui" ir su juo susijusioms bendrovėms bei fiziniams asmenims buvo skirta išmoka pirmiesiems 30 ha net 25 kartus

  VILNIUS, liepos 8 — Sputnik. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Mykolas Majauskas ir Ingrida Šimonytė kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį ir žemės ūkio ministrą Giedrių Surplį dėl Europos Sąjungos paramos Lietuvos žemės ūkiui, rašoma pranešime žiniasklaidai.

  Po šiandien viešojoje erdvėje pasirodžiusių pranešimų, kad valdančiųjų partijos lyderis Ramūnas Karbauskis, jo sūnus ir tėvas, giminaičiai ir susijusios įmonės galimai 25 kartus piktnaudžiavo Europos Sąjungos parama už pirmuosius deklaruotus 30 hektarų žemės — priemone, numatyta pradedantiesiems ūkininkams remti, kuriai Lietuvoje skirta 15 proc. visos gaunamos ES paramos žemės ūkiui, matoma tendencija, kad parama naudojasi ir stambieji ūkiai, tarpusavyje susijusios žemės ūkio įmonės ir jų savininkai, nepaisant jų dydžio ir turimos įtakos sektoriuje, per pirmųjų hektarų išmokas galintys gauti neproporcingai dideles sumas ES paramos.

  Kreipimesi Seimo nariai ministro klausia, ar premjerui ir žemės ūkio ministrui buvo žinoma, kad UAB "Agrokoncernas" ir su juo susijusioms bendrovėms bei fiziniams asmenims buvo skirta išmoka pirmiesiems 30 ha net 25 kartus.

  "Niekas taip nepažeidžia teisingumo jausmo, kaip žinia, kad smulkių ir vidutinių ūkių, konkurencijos skatinimui skirtos lėšos dėl formalių reikalavimų ir žvelgimo vien į formą, o ne į turinį, galiausiai koncentruojasi rankose tų, kurie tuos smulkius ir vidutinius ūkininkus šluoja nuo žemės paviršiaus, mažindami konkurenciją ir savo verslą norinčius turėti laisvus žmones versdami stambių žemvaldžių priklausiniais.

  Esu tikra, kad ministras Surplys šios problemos negalėjo nematyti — apie tai jau ne kartą diskutuota svarstant būtinybę apriboti tiesioginių išmokų koncentraciją. Todėl svarbu žinoti, ko ėmėsi ministras, kad ši ydinga sistema būtų keičiama", — teigė Šimonytė.

  Kartu klausiama, ar jų nuomone stambiausios žemės ūkio bendrovės ir su ja susiję juridiniai ir fiziniai asmenys turėtų pasinaudoti smulkiam ir vidutiniam ūkiams skirta ES išmoka. Taip pat domimasi, kiek išmokų pirmiesiems 30 ha yra gavusios kitos stambios, valdančios daugiau nei 500 ha žemės ūkio įmonės, vertinant susijusius tiek juridinius, tiek fizinius asmenis (įskaitant visus šeimos narius).

  "Pirmųjų hektarų išmokos yra skirtos remti smulkiuosius ūkininkus. Pagal išaiškėjusią informaciją panašu, kad tokiais save laiko ir stambiausių Lietuvos žemės ūkio įmonių savininkai ir jų artimieji. Dėl eilinio milijono jiems ne gėda apsimetinėti ir taip dar kartą diskredituoti Lietuvos ūkininko vardą. Konkurencinė situacija žemės ūkyje ir taip neproporcingai palanki stambiesiems žemvaldžiams – jei leisime didiesiems koncernams ir toliau naudotis įstatymų spragomis, smulkiųjų ūkių gali nebelikti išvis", — sakė Majauskas.

  Galų gale klausiama, ar paaiškėjus, kad ES parama buvo skirta netikslingai, bus peržiūrėtos išmokų už pirmuosius hektarus skyrimo taisyklės taip, jog ja negalėtų pasinaudoti stambiausi žemvaldžiai, taip pat ar  paaiškėjus, jog parama buvo skirta pažeidžiant teisės aktus, ji bus susigrąžinta ir perskirstyta smulkiems ūkiams.

  Šiandien atlikusi tyrimą Generalinė prokuratūra priėmė nutarimą atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones dėl juridinių asmenų ir Seimo nario Ramūno Karbauskio bei jo šeimos narių sudarytų žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo sandorių. Pranešama, kad tyrimo metu išanalizavus Karbauskio, jo šeimos narių ir artimų giminaičių ir per juos susijusių juridinių asmenų sudarytus sandorius, pažeidimų nenustatyta.

  Dar šia tema

  Smulkieji ūkininkai galės teikti paraiškas 15 tūkst. eurų paramai gauti
  Tegai:
  Ramūnas Karbauskis, konservatoriai

  Svarbiausios temos