15:47 2021 Sausio 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (493)
  55

  Vilnius penkeriais metais pavėlavo pasipriešinti Astravo atominei elektrinei, mano ekspertas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, liepos 23 — Sputnik. Seimo deputatas iš partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" (TS-LKD) Žygimantas Pavilionis pavadino Minsko planus paleisti Baltarusijos atominę elektrinę (Baltarusijos AE) didžiule grėsme, kurią netrukus gali labai aiškiai pajusti visa Europa. Pasak parlamentaro, Vilnius turėtų dėti pastangas stiprinti regiono energetinį saugumą ir negali ignoruoti AE keliamo pavojaus.

  Kaip Sputnik Lietuva sakė ekonomistas ir politikos analitikas Aleksandras Nosovičius, Baltarusijos AE statyba tapo "didžiuliu smūgiu" būtent Lietuvos valdžiai, o ne Lietuvai kaip valstybei ir ne Lietuvos žmonėms.

  "[Smūgis duotas — red.] Būtent valdžiai, kuri uždarė savo atominę elektrinę ir atėmė iš Lietuvos atominės valstybės statusą, sumažino jos akcijas Europos ir pasaulio arenoje, o dabar gali stebėti naujausią atominę elektrinę už kelių kilometrų nuo savo sienos. Ši situacija daro valdžios atstovus visiškai neadekvačius ir skatina juos šitaip kalbėti. Visa Europa, jei kalbėtume apie ES, nežino, ką ši valdžia sako. Vokiečiai, prancūzai ar italai nieko nežino apie elektrinę, ir jiems ji nerūpi. Apie situaciją su Baltarusijos AE be Lietuvos žino tik Lenkija ir Latvija", — pažymėjo ekspertas.

  Tačiau netgi Varšuva ir Ryga, pasak jo, vargu ar būtų susirūpinusios dėl atominės elektrinės statybos Baltarusijoje, jei Vilnius nebūtų rodęs "nesveiko aktyvumo" šiuo klausimu.

  "Lietuvos valdžia daugeliu atvejų siunta dėl to, kad supranta savo bejėgiškumą ir silpnumą. Buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė turėjo galimybę sustabdyti atominės elektrinės statybą Baltarusijoje, tik daryti tai reikėjo 2012–2013 metais, kai šis projektas buvo dar tik aptariamas. Dabar, likus keletui mėnesių iki elektrinės paleidimo, raginti sustabdyti atominės elektrinės statybą... Lietuvos valdžia tokiais pareiškimais daro iš savęs pajuokos objektą. Baltarusijos AE jau beveik paruošta. Tai isterijos priepuolis, kylantis dėl savo bejėgiškumo ir eilinio pralaimėjimo, kurį patyrė Lietuvos valdantysis elitas, suvokimo", — mano Nosovičius.

  Baltarusijos AE

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus.

  Statybos rangovas — "Atomstrojeksport" ("Rosatom" dalis). Branduolinę jėgainę sudarys du energijos blokai su VVER-1200 reaktorių įrenginiais.

  Baltarusijos AE statybai buvo pasirinktas AE-2006 projektas — tipiškas Rusijos naujosios 3+ kartos branduolinių elektrinių projektas su patobulintais techniniais ir ekonominiais rodikliais, atitinkančiais moderniausius, vadinamuosius "po Fukušimos" saugos standartus, aplinkosaugos ir sanitarinius reikalavimus.

  Lietuva nuolat priešinasi projektui, teigdama, kad objektas kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

  Vilnius paragino boikotuoti Baltarusijos atominės elektrinės statybą, tačiau nesulaukė paramos iš kitų šalių. Tada Lietuvos valdžia atsisakė pirkti elektros energiją iš elektrinės, taip pat Seimas uždraudė importuoti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Astravo AE — Lietuvos patriotų baimių šaltinis >>

  Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

  Šį rudenį planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką, antrąjį — 2020 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (493)

  Dar šia tema

  Lietuvos prezidentas pavadino Baltarusijos AE Rusijos "politiniu projektu"
  Lietuva paprašė Estijos pagalbos uždrausti energijos tiekimą iš trečiųjų šalių
  Tegai:
  Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos