07:09 2020 Sausio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1085
 • RUB68.2075
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  25

  Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos narys Dainius Kreivys taip pat pareiškė, kad nesėdės rankų sudėjęs, kol "broliukai latviai" pardavinės Lietuvai Astravo elektrą

  VILNIUS, rugpjūčio 21 — Sputnik. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Dainius Kreivys kreipėsi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos pirmininką Alminą Mačiulį, prašydamas atlikti Latvijos bendrovės "Spectrum Baltic" patikrą, praneša Seimo spaudos tarnyba.

  Kreivys prašo nustatyti Lietuvos elektros biržoje veikiančio dalyvio savininkus bei jų sąsajas su Rusijos ar Baltarusijos energetikos įmonėmis ir atitikimą nacionalinio saugumo reikalavimams.

  Kaip skelbta viešojoje erdvėje, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba suteikė leidimą Latvijos bendrovei "Spectrum Baltic" Lietuvos elektros biržoje prekiauti Rusijos Karaliaučiaus srityje ir Baltarusijoje įsigyta elektros energija. Anot Kreivio, panaudojant vadinamuosius apsikeitimo sandorius tarp Rusijos ir Baltarusijos elektros prekybos įmonių naudos gavėjas iš tikrųjų bus Astravo atominė elektrinė.

  Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos narys Dainius Kreivys pažymi, kad Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba galimai pažeidė Lietuvos Respublikos įstatymus, suteikdama galimybę prekiauti "Spectrum Baltic" baltarusiška elektra.

  "Tikrai neketiname sėdėti rankų sudėję ir stebėti, kaip "broliukai latviai" apsukriai pardavinės mums Astrave pagamintą elektros energiją, todėl nors ir gavome tokią dovanėlę ypatingos vienybės — Baltijos kelio 30-mečio — išvakarėse, kreipiuosi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją, prašydamas įvertinti išduotą leidimą ir jos sandorių atitikimą Lietuvos nacionaliniam saugumui — negalime numoti ranka į "broliukų" mėginimus pasipelnyti mūsų saugumo sąskaita", — teigė Kreivys.

  Praėjusią savaitę Latvijos ministrų kabinetas pritarė Ekonomikos ministerijos siūlymui perkelti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis prie savo sienų dėl Lietuvos nenoro pirkti elektrą iš Baltarusijos. Latvijos vyriausybė mano, kad Vilniaus veiksmai gali sukelti energijos trūkumo riziką kitoms Baltijos šalims.

  Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad dėl tokio sprendimo "tenka tik apgailestauti", ir Latvijos valdžios veiksmus pavadino politiniais.

  Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Astravo AE

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

  Vilnius kvietė kaimynines šalis boikotuoti projektą, tačiau nesėkmingai. Tuomet Lietuvos valdžia įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

  Dar šia tema

  Latvija pirks rusišką elektrą po Astravo AE paleidimo
  Lietuva sugalvojo, kaip "atkeršyti" Latvijai dėl su Astravo AE susijusio sprendimo
  Lietuva Latviją pavadino "silpniausia Baltijos šalių energetikos grandimi"
  Tegai:
  Baltarusija, Rusija, Lietuva, Seimas, Latvija

  Svarbiausios temos