15:51 2020 Sausio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1108
 • RUB68.2495
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  55

  Pasak eksperto, Vakarų Europos politikai nenori per daug išleisti karinės sferos plėtrai, o Baltijos šalys atstovauja JAV interesams

  VILNIUS, rugpjūčio 23 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino Europą prisiimti didesnę atsakomybę už savo saugumą, o ne "aklai pasikliauti" JAV.

  Nausėda teigė, kad svarbu "vengti etikečių", nes ES gynybinių pajėgumų išplėtimas, vadianamas "Europos autonomija" arba "Europos armija", galėtų pakenkti, o ne skatinti veiksmingą bendradarbiavimą su NATO.

  Interviu Sputnik Lietuva Tarptautinio humanitarinių ir politinių tyrimų instituto ekspertas Vladimiras Bruteris sakė, kad Lietuvos vadovo teiginiai visiškai atitinka reikalavimus, kuriuos ES šalims pateikė JAV prezidentas Donaldas Trampas.

  "Aišku, kad pono Nausėdos pastabos reiškia, jog europiečiai turėtų išleisti daugiau pinigų NATO. Jis nemano, kad tik amerikiečiai turėtų išleisti pinigus NATO. Šis teiginys visiškai atitinka tai, ko prašo Trampas ir apie ką kalba Amerikos vadovai: išleiskite daugiau, mes nenorime išleisti tiek daug vieni. Manau, kad tiek Vokietijoje, tiek Prancūzijoje egzistuoja ir išliks idėja, kad reikia sukurti Europos armiją — ir ES, ir net už jos ribų", — sako ekspertas.

  Pasak jo, kad Europos armija būtų sukurta, reikalingos labai didelės išlaidos. Ir čia nebus apribota nei dviem, nei pusantro proc. — tam reikia išleisti tiek daug, kad būtų sukurti tinkamai kovoms parengti padaliniai, tačiau Europos gyventojai tikrai nenori tam išleisti pinigų.

  Kaip pabrėžė Bruteris, Berlyne ir Paryžiuje visada bus skirtumas tarp to, ką politikai sako, ir to, ką jie iš tikrųjų daro Europos gynybos srityje.

  "Viena vertus, jie (europiečiai) nori būti savarankiškesni, kita vertus, jie yra labai laimingi, kad Trampas išleidžia pinigus, jog egzistuoja amerikiečių skėtis ir neima iš jų biudžeto papildomų pinigų. Ir jei JAV valdžia pasikeis į demokratinę — ir jie to tikisi kitais metais — jų viltis, kad nereikės išleisti dar daugiau, bus dar didesnė", — teigė ekspertas.

  Pasak jo, toks disonansas egzistuoja nuolat ir trukdo priimti sprendimą.

  Dar šia tema

  Politologas: Vokietijai naudingiau išlaikyti svetimą armiją nei savo
  Politologas: Vakarai su Lietuvos pagalba vilioja Indiją į savo stovyklą
  ES pasisako prieš Rusijos grįžimą į G8
  Lietuva Latviją pavadino "silpniausia Baltijos šalių energetikos grandimi"
  Tegai:
  saugumas, Gitanas Nausėda, ES, NATO, JAV, Lietuva

  Svarbiausios temos