12:22 2020 Lapkričio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1865
 • RUB90.1119
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  101

  Kartu TATENA ekspertai atkreipė dėmesį į keletą naudingų sprendimų, užtikrinančių objekto saugumą, bei į Minsko norą laikytis visų standartų

  VILNIUS, rugpjūčio 24 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius vėl kaltino Baltarusiją dėl tariamų saugos standartų pažeidimų statant Astravo atominę elektrinę.

  Pranešimas išplatintas URM tinklalapyje.

  Šį kartą Linkevičius nebuvo patenkintas tuo, kad, jo manymu, Baltarusijos AE streso testų rezultatų įgyvendinimo veiksmų planas iki projekto paleidimo nenumato rekomendacijų, kurias Minskui pateikė Espoo konvencijos šalių Ženevos susitikimo ekspertai, įgyvendinimo.

  "Akivaizdu, kad statybų grafikas išlieka svarbesniu prioritetu Baltarusijai negu [būtinybė] užtikrinti statomos AE branduolinę saugą ir įgyvendinti tarptautinių ekspertų rekomendacijas", — pareiškė ministras.

  Pasak jo, TATENA misija, kuri buvo Astravo jėgainėje nuo rugpjūčio pradžios, "taip pat pateikė svarbias ekspertų rekomendacijas", tačiau kokias, Linkevičius nepaaiškino.

  "Astravo AE paleidimas neišspręs jos saugos problemų, t. y. dėl paleidimo ji netaps saugesne, todėl turime ir toliau būti susitelkę, kad nesaugus objektas nepradėtų veikti prie mūsų sienų", — teigė užsienio reikalų ministras.

  Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

  Lietuva pasisako prieš projekto įgyvendinimą. Baltijos šalių politikai nuolat pareiškia, kad elektrinė neva kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui. Vilnius įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

  Šią savaitę TATENA ekspertai apibendrino savo misijos Astravo AE rezultatus. Misijoje dalyvavo Armėnijos, Belgijos, Brazilijos, Prancūzijos, Nyderlandų, Rusijos, Slovakijos ir JAV atstovai.

  Tarptautinis reguliuotojas atkreipė dėmesį į Minsko norą sustiprinti atominės elektrinės saugumą iki pirmojo energijos bloko paleidimo. Ekspertai taip pat atkreipė dėmesį į patikimą visuomenės įspėjimo apie ekstremaliąsias situacijas atvejais sistemą, apsauginės konstrukcijos ir priedangos AE darbuotojams buvimą, taip pat integruotą valdymo panelę, specialiai suprojektuotą mobiliosios įrangos stebėjimui ir valdymui ekstremalių situacijų metu.

  Dar šia tema

  Lietuva mano, kad Astravo AE tema turi tapti tokia pat svarbi kaip "Brexit"
  Ekspertas papasakojo, kaip Astravo AE atidarymas sunaikins "Baltijos vienybės" idėją
  Ir tu, Latvija?! Ryga išdavė Lietuvą kovoje su Astravo AE
  Tegai:
  Linas Linkevičius, Astravas, TATENA

  Svarbiausios temos