09:04 2020 Kovo 31
Tiesioginis eteris
 • USD1.1034
 • RUB88.1385
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  38

  Lietuvos vadovas pareiškė, kad sulaukė naujojo Europos Parlamento pirmininko palaikymo

  VILNIUS, rugsėjo 6 — Sputnik. Europos Parlamentas priims rezoliuciją ginti Lietuvos teisėjus, kurie priėmė nuosprendį Sausio 13-osios byloje, praneša RuBaltic.Ru su nuoroda į Lietuvos žiniasklaidą.

  Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad šiuo klausimu sulaukė Europos Parlamento pirmininko Davido-Marijos Sasolio supratimo ir palaikymo. Anot Lietuvos vadovo, rezoliucija gali būti priimta atlikus būtinus parengiamuosius darbus.

  Sputnik Lietuva anksčiau rašė, kad Sausio 13-osios byloje valstybės skirti teisiamųjų advokatai už dalyvavimą procese gaus daugiau nei pusę milijono eurų, iš kurių daugiau kaip 300 tūkst. eurų bus sumokėta iš Teisingumo ministerijos vidinių rezervų. Likusią sumą turėtų skirti Lietuvos vyriausybė.

  Sausio 13-oji

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą.

  Susidūrimų metu šalia Vilniaus televizijos bokšto žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti. Tai pat įvykių metu žuvo Tarybinės armijos desantininkas leitenantas Viktor Šatckich, jis buvo nušautas šūviu į nugarą.

  Kovo pabaigoje Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį Sausio 13-osios byloje. Dauguma kaltinamųjų buvo teisiami už akių, kaltinamųjų suole buvo tik Jurijus Melis ir Genadijus Ivanovas. Iš viso byloje kaltinimai pareikšti 67 žmonėms.

  Rusija ne kartą kritikavo šį teisminį procesą Lietuvoje, teigdama, kad jis vykdomas pažeidžiant tarptautinę ir Lietuvos vidaus baudžiamąją teisę, o į bylą įtraukti asmenys apkaltinti pagal tais laikais neegzistavusius straipsnius.

  Rusijos tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą Generalinės prokuratūros pareigūnams ir Lietuvos Respublikos teismui. Bylos figūrantais tapo Vilniaus apygardos teismo teisėjai Ainora Macevičienė, Aiva Survilienė, Virginija Tamošiūnaitė ir Artūras Šumskas.

  Dar šia tema

  Lietuva prašo ES užtikrinti Sausio 13-osios bylos teisėjų saugumą
  Lietuva išmokės "Sausio 13-osios bylos" advokatams daugiau nei 0,5 mln. eurų
  Lietuva prašo Eurojusto apsaugoti "Sausio 13-osios bylos" teisėjus nuo "Rusijos veiksmų"
  Tegai:
  Sausio 13-osios byla, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos