21:50 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (470)
  59

  Linkevičius ir Čaputovičius surengė susitikimą Varšuvoje, kur aptarė dvišalius kontaktus

  VILNIUS, rugsėjo 6 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius padėkojo Lenkijai už elektros atsisakymą iš Baltarusijos atominės elektrinės.

  Diplomatas Varšuvoje susitiko su savo kolega iš Lenkijos Jaceku Čaputovičiumi. Šalys aptarė dvišalius politinius kontaktus, bendradarbiavimą gynybos srityje ir aktualius Europos Sąjungos darbotvarkės klausimus.

  Linkevičius pabrėžė Lenkijos paramą Baltijos šalių energetikos sistemos sinchronizacijos su Europos elektros tinklu projektui.

  Be to, ministrų susitikime buvo aptartas ir tautinių bendrijų sąlygų bei švietimo situacijos gerinimo klausimai.

  "Per pastaruosius metus mes išsprendėme daug klausimų susijusių su Lietuvos lenkų švietimu: artimiausiu metu bus pasirašytos bendros rekomendacijos dėl tautinių bendrijų švietimo, akredituota Simono Konarskio gimnazija, leista tautinių mažumų mokyklose pradinėse klasėse naudoti Lenkijoje spausdintus vadovėlius", — teigė ministras.

  Jis pabrėžė, kad šalis sieja ne tik bendra praeitis, bet ir ateitis.

  Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

  Lietuva, Latvija ir Estija iki 2025 metų planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Jos paaiškina savo poziciją noru užtikrinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos. Atitinkamas susitarimas buvo pasirašytas tarp Baltijos šalių, Europos Komisijos ir Lenkijos.

  Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį, kurį planuojama pastatyti.

  Šią savaitę Lietuvos elektros perdavimo operatorius "Litgrid" paskelbė apie darbo su keturių projektų, susijusių su energetikos sistemos sinchronizavimu su žemyninės Europos elektros tinklais, teritoriniu planavimu pradžią. Pirmasis pasirengimo etapas bus skirtas respublikos elektros tinklo stiprinimui ir modernizavimui. Darbus numatyta baigti iki 2025 metų.

  Rusija aktyviai ruošiasi desinchronizacijai su Baltijos šalimis, nes siekia užtikrinti Kaliningrado srities energetinį saugumą. Ateityje energiją regionui gamins keturios naujos elektrinės, kurių bendras pajėgumas sieks apie vieną gigavatą.

  Kaliningrado srities gubernatorius Antonas Alichanovas pažymėjo, kad regiono energetikos sistemos atjungimo rizika, Lietuvai pasitraukus iš BRELL, yra sumažinta iki nulio.

  Be to, Maskva tikisi, kad net ir po to, kai Baltijos šalys pasitrauks iš BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.

  Kai kurie ekspertai mano, kad, Lietuvai pasitraukus iš BRELL, šalyje liks tik energijos tiekimas iš Lenkijos ir jungtis "NordBalt", kurios darbas nuolat sutrinka. Be to, gali padidėti tarifai galutiniams vartotojams.

  Baltarusijos AE statyba

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

  Lietuva nuolat teikia pretenzijas kaimyninei Baltarusijai dėl atominės elektrinės. Visų pirma, Lietuvos valdžia nepagrįstai kaltina Minską saugos normų pažeidimu statant objektą.

  Lietuva nuolatos ragina kitas šalis boikotuoti jėgainės statybas, tačiau nesėkmingai. Vilniaus pozicijos nepalaiko net kaimyninės Baltijos valstybės, kurios neatmeta galimybės elektrą pirkti iš atominės elektrinės. Kaip anksčiau paaiškėjo, apie pigios Baltarusijos elektros energijos importą ateityje galvoja net Latvija.

  Ekspertai ne kartą pažymėjo, kad Astravo AE elektros energija būtų naudinga Lietuvai, kuri Europos Sąjungos prašymu uždarė Ignalinos AE (IAE). Dabar Lietuva yra priversta pirkti elektrą už didelę kainą. Padėtis blogėja ir dėl Baltijos šalių sprendimo pasitraukti iš BRELL energijos žiedo (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija).

  Interviu Sputnik Lietuva Politikos ekspertų ir konsultantų asociacijos valdybos narys, MGIMO Politikos teorijos katedros docentas Kirilas Koktyšas pažymėjo, kad kategoriška Lietuvos pozicija dėl Baltarusijos AE statybų blokuoja daugybę galimybių pačiai valstybei.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (470)

  Dar šia tema

  Lietuva vykdo žvalgybą "Baltarusijos fronte"
  Išardyti elektros linijas. Lietuvai liko vienintelis būdas užkirsti kelią Astravo AE
  Ekspertas: Lietuva protestais prieš Astravo AE blokuoja daugybę galimybių

  Svarbiausios temos