03:09 2019 Spalio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1144
 • RUB71.3066
  Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius

  Baltijos šalys nesugėbėjo susitarti dėl Astravo AE elektros boikotavimo

  © Flickr/ Lithuanian Ministry of Foreign Affairs
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  87 0 0

  Tačiau Vilnius nesiruošia atsisakyti savo principinės pozicijos šiuo klausimu, sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius

  VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Baltijos šalims kol kas nepavyko pasiekti vieningos pozicijos dėl Astravo atominės elektrinės elektros. Tai pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

  Ministras pažymėjo, kas susitarti šiuo klausimu sunku dėl ekonominių interesų ir nacionalinių ypatumų. Tačiau Vilnius neketina keisti sprendimų dėl Astravo AE, pažymėjo Linkevičius.

  "Nematome atsitraukimo galimybių. Tikrai neketiname keisti tų įstatymų, kurie Seime priimti dėl nepirkimo elektros ir dėl svarbos mūsų nacionaliniam saugumui", — URM vadovą cituoja Sputnik Latvija.

  Lietuvos ministras pažymėjo, kad Vilnius vertina Varšuvos palaikymą ir Lenkijos valdžios atstovų atsisakymą pirkti elektrą iš Astravo AE.

  "Reikėtų paminėti, kad ir Latvijos premjeras apie tai labai aiškiai pasakė, jog jie neketina pirkti iš Baltarusijos elektros", — pridūrė ministras.

  Vilniaus pozicija dėl Astravo AE

  Lietuvos ir Baltarusijos santykiai pasikeitė dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos Gardino regione, 50 kilometrų atstumu nuo Vilniaus. Lietuva kritikuoja statybas dėl pasirinktos aikštelės ir laikosi pozicijos, kad jėgainė yra nesaugi. Taip pat Lietuvos valdžia nepatenkinta tuo, kad objektas statomas padedant Rusijos korporacijai "Rosatom".

  Lietuva nuolat kaltina ir priekaištauja Baltarusijai dėl tariamų saugos standartų pažeidimų statant Astravo AE. Vilnius įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Be to, Lietuva nuolatos ragina ir kitas šalis boikotuoti jėgainės statybas, tačiau nesėkmingai. Vilniaus pozicijos nepalaiko net kaimyninės Baltijos valstybės, kurios neatmeta galimybės elektrą pirkti iš atominės elektrinės. Kaip anksčiau paaiškėjo, apie pigios Baltarusijos elektros energijos importą ateityje galvoja net Latvija.

  Minskas ne kartą pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad ji nekelia pavojaus kaimyninėms šalims.

  Ekspertai ne kartą pažymėjo, kad Astravo AE elektros energija būtų naudinga Lietuvai, kuri Europos Sąjungos prašymu uždarė Ignalinos AE. Dabar Lietuva yra priversta pirkti elektrą už didelę kainą. Padėtis blogėja ir dėl Baltijos šalių sprendimo pasitraukti iš BRELL energijos žiedo.

  Dar šia tema

  Seime aptartos kovos su Astravo AE elektra priemones
  Užrakinti energetinę sieną: Lietuva rado išeitį iš aklavietės dėl Astravo AE
  Užsispyrę dėl Astravo AE
  Minskas susitarė dėl elektros energijos eksporto po Astravo AE paleidimo
  Tegai:
  Astravo AE, Baltijos šalys, Linas Linkevičius

  Svarbiausios temos