05:39 2020 Liepos 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1375
 • RUB80.8370
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (356)
  38

  Anot Hodžeso, Rusija gali pasinaudoti "galimu incidentu" atominėje elektrinėje ir įvesti į regioną kariuomenę

  VILNIUS, spalio 3 — Sputnik. Siekdama sumažinti Baltarusijoje statomos atominės elektrinės Lietuvai keliamą riziką, ES turėtų pasiūlyti "didelę pagalbą". Taip interviu "France Presse" sakė amerikiečių generolas, buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas Benas Hodžesas (Ben Hodges).

  Anot karininko, Rusija galimą incidentą jėgainėje galėtų panaudoti kaip "Trojos arklį" ir kaip pasiteisinimą "dislokuoti karius strateginiame regione, kuris ribojasi su rytiniu NATO flangu".

  "Norėčiau tikėtis svarbaus Europos Sąjungos indėlio į ekspertizę ir stebėseną, kad būtų sumažinta avarijų Astrave tikimybė", — sakė Hodžesas.

  Benas Hodžesas yra žinomas dėl savo atšiaurių pareiškimų apie Rusiją ir yra vienas pagrindinių "Rusijos grėsmės" idėjos, kurią jis sistemingai skelbia net po to, kai pasitraukė iš JAV sausumos pajėgų Europoje vado pareigų, šalininkas. Jis nuolat ragina dislokuoti prie Rusijos sienų NATO pajėgas.

  Visų pirma, amerikiečių generolui nepatiko tai, kad Rusija priešinasi NATO pratyboms Juodojoje jūroje.

  Jis taip pat sakė, kad JAV, pasitraukusios iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF), padidins savo priešraketinės gynybos sistemos pajėgumus Europoje.

  Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

  Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos, todėl abiejų šalių santykiai paaštrėjo. Vilnius nuolatos kritikuoja projektą, visų pirma, nėra patenkintas statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  Lietuva aktyviai priešinasi atominės elektrinės statybai, o šalies politikai susitikimuose su Europos valdžios atstovais bando įtikinti nepirkti energijos iš šios AE.

  Lietuva jau patyrė reikšmingą pralaimėjimą "kovoje" su Astravo AE, nes negalėjo priversti ES šalių vienbalsiai uždrausti Baltarusijos elektrai patekti į Europos rinką. Pačios Lietuvos valdžios institucijos taip pat pripažino savo pastangų žlugimą.

  Minskas ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Baltarusijos valdžia pabrėžė, kad stotis statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

  Anksčiau Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis apgailestavo dėl pavėluotos kovos su Astravo AE. Jis pažymėjo, kad Vilnius tik visai neseniai kreipėsi į ES pagalbos šiuo klausimu. Premjero teigimu, jei tokių diplomatinių priemonių būtų imtasi anksčiau, tikimybė sustabdyti statybas ar paversti atominę elektrinę "saugia" būtų didesnė.

  Planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką šį rudenį, antrąjį — 2020 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (356)

  Dar šia tema

  Lietuva paragino ES nustatyti Minskui "konkečias sąlygas" Astravo AE klausimu
  Visi metodai geri: kovodami su konkurentais Lietuvos politikai nieko nesibodi
  Ekspertas: iš visų Europos šalių tik Lietuvos netenkina Astravo AE
  Tegai:
  Rusija, JAV, Baltarusija, Lietuva, Astravo AE

  Svarbiausios temos