18:13 2019 Lapkričio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.0997
 • RUB70.4908
  Klaipėdos jūrų uostas

  Lietuva ieško Baltarusijai "alternatyvos Rusijos naftai"

  © Sputnik / Андрей Александров
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  3101

  Gitanas Nausėda paskelbė apie valstybės pasirengimą teikti Klaipėdos uosto paslaugas naftos importo srityje

  VILNIUS, spalio 5 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda išreiškė pasirengimą Baltarusijai pateikti "alternatyvius maršrutus" naftos importui per Klaipėdos uostą, praneša "CNN".

  "CNN" duomenimis, Lietuva "desperatiškai bando" atkurti gerus santykius su Baltarusija, nes ji yra Rusijos sąjungininkė, o Vilnius nenori būti įkalintas tarp dviejų "nedraugiškų" šalių.

  "Mes turime pabandyti padėti jiems [Baltarusijai — Sputnik] išsaugoti bent šiek tiek nepriklausomumo, pavyzdžiui, sukuriant alternatyvius kanalus naftos importui per (mūsų Klaipėdos) uostą, kadangi šiuo metu jie visiškai priklausomi nuo Rusijos vamzdyno. Jie ieško alternatyvų. Ir Lietuva yra čia", — sakė Nausėda.

  "CNN" žurnalistai paklausė Nausėdos, kaip Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas reaguos į tokį pasiūlymą baltarusiams.

  "Nemanau, kad tai išgirdęs jis bus patenkintas. Bet manau, kad mūsų pareiga yra kaip nors padėti jiems [baltarusiams — Sputnik]", — atsakė jis.

  Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis rugsėjį po susitikimo su Lenkijos ministru pirmininku Mateušu Moravieckiu teigė, kad Lietuva ir Lenkija svarsto projektus, kurie galėtų padėti Baltarusijai "įgyti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Jis užsiminė, kad svarstoma apie energijos šaltinių diversifikavimą panaudojant Lietuvos infrastruktūrą.

  Klaipėdos SGD terminalas

  Vienintelis importinių SGD terminalas Lietuvoje pradėjo veikti 2014 metų gruodžio 3 dieną Klaipėdoje. Lietuvos valdžia teigia, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Lietuva SGD laivą-saugyklą nuomojasi iš Norvegijos, ir kasmet "Klaipėdos nafta" už tai moka po 60 milijonų eurų. Praėjusią vasarą valdžia nusprendė išpirkti dujų saugyklą, pateisindamos tai tuo, kad terminalas bus naudingas ateityje.

  Nors politikai dažnai kalba apie Lietuvos "energetinę nepriklausomybę", šalis ir toliau perka dujas iš Rusijos.

  Daugiausia SGD į Lietuvą atkeliauja iš Norvegijos, o nuo šių metų — ir iš Rusijos. Lietuvos valdžia taip pat tvirtina, kad gauna "mėlynąjį kurą" iš JAV, tačiau kai kurie ekspertai tuo abejoja ir pabrėžia, kad pristatymai buvo tik keli.

  Per daugiau nei mėnesį Klaipėdos terminalas priėmė tris tanklaivius su Rusijos SGD.

  Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo ekspertas Aleksandras Nosovičius, rusiškų dujų tiekimas — vienintelis būdas Vilniui sustabdyti savo SGD terminalo bankrotą. Be to, ekspertas pabrėžė, kad rusiškas kuras yra naudingas Lietuvai, tačiau apskritai situacija yra absurdiška, nes Lietuva rado "alternatyvą" rusiškoms dujoms SGD iš Rusijos pavidalu.

  Dar šia tema

  Lietuva ir Baltarusija aptarė, kaip išspręsti eilių pasienyje problemą
  Lietuva ir Baltarusija nusprendė padidinti tranzitinių krovinių apimtis
  JAV generolas ragina ES padėti Lietuvai "kovoti" su Astravo AE
  Tegai:
  nafta, Rusija, Baltarusija, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos