19:48 2020 Liepos 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1329
 • RUB80.1470
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (354)
  58

  Amerikos energetikos sekretorius patarė lietuviams atkreipti dėmesį į TATENA, kaip tarptautinės organizacijos, išvadas

  VILNIUS, spalio 8 — Sputnik. Vašingtonas pažadėjo nesikišti į diskusijas dėl statomos Baltarusijos atominės elektrinės saugumo, praneša "TASS".

  Apie tai Vilniuje paskelbė JAV energetikos sekretorius Rikas Peris (Rick Perry).

  Jis pažymėjo, kad JAV neturi tikslo derėtis dėl atominių elektrinių statybos Europos Sąjungoje.

  "Aš palikčiau tai šalies lyderiams ir deryboms su baltarusiais ir TATENA", — sakė Peris.

  Visų pirma, jis patarė Vilniui atkreipti dėmesį į tai, kad TATENA yra tarptautinė organizacija ir nustato visuotinai priimtus branduolinių objektų saugos standartus.

  Anksčiau ministras pirmininkas Saulius Skvernelis susitiko su Riku Periu. Pokalbio metu premjeras pabrėžė, kad Astravo AE yra nesaugi ir kad Lietuva nori blokuoti elektros energijos importą iš šios AE. Po šių žodžių Skvernelis paragino JAV aktyviau dalyvauti sprendžiant šį reikalą. Amerikos energetikos sekretorius pažadėjo paramą.

  Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

  Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos, todėl abiejų šalių santykiai paaštrėjo. Vilnius nuolatos kritikuoja projektą, visų pirma, nėra patenkintas statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  Lietuva aktyviai priešinasi atominės elektrinės statybai, o šalies politikai susitikimuose su Europos valdžios atstovais bando įtikinti nepirkti energijos iš šios AE.

  Lietuva jau patyrė reikšmingą pralaimėjimą "kovoje" su Astravo AE, nes negalėjo priversti ES šalių vienbalsiai uždrausti Baltarusijos elektrai patekti į Europos rinką. Pačios Lietuvos valdžios institucijos taip pat pripažino savo pastangų žlugimą.

  Minskas ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Baltarusijos valdžia pabrėžė, kad stotis statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

  Anksčiau Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis apgailestavo dėl pavėluotos kovos su Astravo AE. Jis pažymėjo, kad Vilnius tik visai neseniai kreipėsi į ES pagalbos šiuo klausimu. Premjero teigimu, jei tokių diplomatinių priemonių būtų imtasi anksčiau, tikimybė sustabdyti statybas ar paversti atominę elektrinę "saugia" būtų didesnė.

  Planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką šį rudenį, antrąjį — 2020 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (354)

  Dar šia tema

  JAV generolas ragina ES padėti Lietuvai "kovoti" su Astravo AE
  Povandeniniai kabeliai santykiuose. Lietuva ir Ryga liko nepatenkintos viena kita
  Ekspertas atskleidė tikrąsias Lietuvos ir Latvijos ginčo dėl Astravo AE priežastis
  Tegai:
  Astravo AE, Baltarusija, Lietuva, JAV

  Svarbiausios temos