17:31 2019 Gruodžio 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.1094
 • RUB70.7441
  Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

  Nausėda siūlo pataisas, kurios leis sparčiai didinti senatvės pensijas

  © Photo : LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTAS
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  261

  Lietuvos vadovas Nausėda penktadienį pasirašė dekretą ir Seimui teikia trijų įstatymų pakeitimo projektus

  VILNIUS, spalio  12 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda siūlo trijų įstatymų pakeitimo projektus, leisiančius užtikrinti spartesnį pensijų didinimą ir taip reikšmingai sumažinti skurstančių senyvo amžiaus žmonių skaičių, praneša Prezidentūros kanceliarija.

  Kartu teikiamuose įstatymų projektuose numatyti ir tam būtini valstybės biudžeto šaltiniai.

  Nausėda pateikė Seimui pakeitimus po diskusijų su verslo asociacijų, profesinių sąjungų bei dirbančius žemės ūkio srityje vienijančių organizacijų atstovais.

  Prezidento teikiamuose siūlymuose Socialinio draudimo pensijų įstatymui numatyta, kad bazinės pensijos augimas kitąmet bei 2021 metais būtų penktadaliu spartesnis, nei buvo numatyta iki šiol, kartu ženkliai viršytų vidutinio darbo užmokesčio augimo tempą šalyje. Nuoseklus pensijų didinimas leistų sumažinti skurdo lygį tarp senatvės pensininkų, kuris šiuo metu siekia net 41,7 procento.

  Kartu Seimui siūloma prie standartinio gyventojo pajamų mokesčio tarifo (20 proc.) priartinti mokesčių tarifus, taikomus gyventojo pajamoms iš kapitalo prieaugio, dividendų aukštoms pajamoms iš individualios veiklos. Pastariesiems šiuo metu taikomas 15 proc. mokestinis tarifas. Prezidento siūlymu, smulkųjį ir vidutinį verslą vystantiems gyventojams aktualus individualios veiklos pajamų iki 35 tūkst. eurų per metus apmokestinimas nebūtų keičiamas.

  Siekiant užtikrinti biudžeto pajamas senyvo amžiaus žmonių skurdui sumažinti, Akcizo įstatymo pakeitimu siūloma 20 proc. sumažinti akcizo lengvatą žemės ūkio veikloje naudojamiems gazoliams. Reikšmingą lengvatą akcizui siūloma išsaugoti atsižvelgiant į specifiškumą ir riziką žemės ūkyje bei įvertinant šio sektoriaus istorinę svarbą Lietuvos vystymuisi, taip pat įvertinus faktą, kad lengvatos egzistuoja ir kitose Europos Sąjungos šalyse.

  Prezidento teikiami siūlymai Seime turėtų būti svarstomi kartu su kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu, numatant viso paketo įsigaliojimą nuo 2020 metų pradžios.

  Anksčiau socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pažadėjo, kad kitais metais senatvės pensijos padidės 8,11 procento iki 374 eurų, o o vidutinė pensija su būtinuoju stažu — iki 395 eurų.

  Anksčiau Lietuvos statistikos departamentas pranešė, kad 2018 metais respublikoje apie 645 tūkst. gyveno žemiau skurdo ribos. Šis skaičius siekė 22,9 procento ir, palyginti su 2017 metais, nepasikeitė.

  2019 metų pradžioje statistikos agentūra "Eurostat" paskelbė tyrimą, pagal kurį Lietuva yra tarp penkių šalių, turinčių aukščiausią skurdo rizikos lygį Europoje. Baltijos šalys taip pat užėmė aukštą vietą ES šalių reitinge, kuriose pensininkams dažniausiai gresia skurdas.

  Lietuvos gyventojai mažiau nei kitų Baltijos šalių piliečiai rūpinasi savo finansine gerove senatvėje. "Luminor" banko tyrimas parodė, kad lietuviai, palyginti su kitais, rečiau taupo pensijai, nors ir nerimauja dėl ateities.

  Kaip pensininkai gyvena ES
  © Sputnik /
  Kaip pensininkai gyvena ES

  Dar šia tema

  Senjorams — lengvata užsakant asmens dokumentus
  Landsbergis pasakė, kad "Lietuvos gerovė" bus atidėta
  Lietuvoje išgalvojami nauji mokesčiai apsaugai nuo "Rusijos agresijos"
  Tegai:
  mokesčiai, pataisos, pensijos, Gitanas Nausėda, Lietuva

  Svarbiausios temos