16:44 2021 Gegužės 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.2059
 • RUB89.4671
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  97

  Anot Kubiliaus, kraštutinių dešiniųjų organizacijos bandys sugadinti Lenkijos ir Ukrainos bei Lenkijos ir Lietuvos santykius, kas labai "patiks" Rusijos prezidentui

  VILNIUS, spalio 14 — Sputnik. Buvęs Lietuvos ministras pirmininkas Andrius Kubilius teigė, kad Parlamento rinkimų Lenkijoje rezultatai prives iki to, kad "Putino draugai" galės kištis į Lenkijos ir Lietuvos santykius.

  Apie tai jis parašė savo Facebook puslapyje.

  Kubilius pažymėjo, kad Jaroslavo Kačinskio partijos "Teisė ir teisingumas" (PiS) pergalės reikėjo tikėtis. Jis priminė, kad jie gavo net devyniomis vietomis daugiau nei reikia norint gauti daugumą Lenkijos Seime. Tačiau Parlamento rinkimuose dalyvavusi nauja politinė jėga Kubilių išgąsdino.

  "Nauja yra tai, kad Seime taip pat atsiras ir nacionalistiniai populistai iš "Konfederacijos" (13 vietų), kuriuos kai kas vadina "Putino draugais" ir kurie trukdys Lenkijos ir Ukrainos santykiams. Reikia būti pasiruošus ir tam, kad jie kaitindami istorines emocijas, stengsis gadinti ir Lenkijos-Lietuvos santykius. Tuo Putinas tikrai džiaugsis", — rašė buvęs premjeras.

  Lietuvos politikas nenurodė, kas yra šie "kai kurie" ir kodėl kraštutinių dešiniųjų pažiūrų Lenkijos partija gali būti laikoma Rusijos prezidento "drauge".

  Kubilius taip pat pažymėjo, kad nors Ukraina svarsto "Šteinmejerio formulę", tai gali niekur nevesti, nes "raktas į taiką yra ne kokiose nors formulėse, o pas Putiną".

  Taip pat, pasak buvusio ministro pirmininko, taika Ukrainoje turėtų rūpėti visai Europos Sąjungai.

  "Gerai, kad Normandijos formate taika rūpinasi Macron ir Merkel, tačiau sunku suprasti, kodėl visa ES yra tik pasyvus stebėtojas. Todėl ir pasiūliau Europos Parlamente įkurti specialų Taikos proceso Stebėjimo komitetą, lygiai tokį, kokį Europos Parlamentas yra sukūręs derybų dėl Brexit stebėjimui", — sakė Kubilius.

  Lenkijos Seimo rinkimai

  Parlamento rinkimai vyko sekmadienį. Nacionalistų konservatoriai iš PiS vėl iškovojo įspūdingą pergalę: remiantis atlikta apklausa, jie laimėjo 43,6 proc. balsų. Jiems pavyko pakartoti fenomenalią 2015-ųjų sėkmę, kai partija gavo didžiąją dalį vietų Seime ir sudarė vienpartinę vyriausybę.

  Lenkijos Parlamento rinkimuose kraštutinių dešiniųjų pažiūrų nacionalistų judėjimas "Konfederacija" įveikė penkių procentų barjerą ir iškovojo 13 vietų Seime. Partija pasisako už abortų draudimą, draudimą demonstruoti LGBT judėjimus, siekiant stiprinti krikščioniškas tradicijas, ir prieš migrantus. Jos šalininkams PiS pažadai atrodo nepakankami, kad nebūtų leista tos pačios lyties poroms tuoktis ir įvaikinti vaikus. Valdantys nacionalistai "tik kalba", sako konfederacijos atstovai.

  "Šteinmejerio formulė"

  Šteinmejerio formulė numato specialiojo Donbaso statuso įstatymo priėmimo mechanizmą. Ją 2016 metais pasiūlė tuometinis Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Valteris Šteinmejeris. Ši formulė reiškia nuolatinį Ukrainos Konstitucijos ir kitų jos įstatymų konsolidavimą dėl ypatingo Donbaso statuso, šių pakeitimų derinimą su kontaktine grupe ir garantijas regiono gyventojams ir valdžios institucijoms. Tai taip pat numato mechanizmą, leidžiantį priimti įstatymą dėl specialios vietos savivaldos tvarkos tam tikruose Donecko ir Luhansko regionuose, laikinai — rinkimų dieną ir visam laikui — paskelbus ESBO ataskaitą apie jų rezultatus.

  Spalio pradžioje Rytų Ukrainos konfliktų sprendimo kontaktinės grupės nariai susitarė dėl Šteinmejerio formulės. Po to turėtų įsigalioti specialiojo Donbaso statuso įstatymas, jei ESBO stebėtojai patvirtins, kad rinkimai vyko pagal organizacijos standartus.

  Zelenskiui paskelbus apie susitarimo pasirašymą, visoje šalyje nuvilnijo protesto banga. Akcijos vyko Kijeve, Lvove, Odesoje, Dnipro, Nikolajeve ir kituose Ukrainos miestuose. Ukrainos vadovas įsitikinęs, kad nėra jokios alternatyvos "Šteinmejerio formulei".

  Padėtis Ukrainoje

  Konfliktas pietryčių Ukrainoje vyksta daugiau nei penkerius metus. Padėties sureguliavimo klausimas yra svarstomas kontaktinių grupių Minske.

  Po 2014 metų perversmo šalyje nepripažintos Donecko ir Luhansko Liaudies Respublikos paskelbė nepriklausomybę, po to Kijevo valdžia pradėjo prieš jas karinę operaciją. JT duomenimis, šiuo metu yra daugiau nei 13 tūkst. šio ginkluoto konflikto aukų.

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva atsidūrė keblioje padėtyje dėl Kačinskio apdovanojimo
  Politologas: Baltijos šalių rusofobai "kovos" su Rusija, kol jiems už tai bus mokama
  Lenkijoje prasidėjo parlamento rinkimai
  Tegai:
  Lietuva, Ukraina, Lenkija, Andrius Kubilius

  Svarbiausios temos