19:34 2020 Birželio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1174
 • RUB76.8001
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  34

  "Valstiečių" lyderis mano, kad posėdžio metu buvo padaryta nemažai procedūrinių pažeidimų, o opozicija kartu su Parlamento pirmininku ignoruoja Seimo statutą

  VILNIUS, spalio 16 — Sputnik. "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" lyderis Ramūnas Karbauskis paragino Seimo Etikos ir procedūrų komisiją patikrinti pažeidimus Seimo neeiliniame plenariniame posėdyje, kuriame opozicija nutarė atsistatydinti Parlamento pirmininką Viktorą Pranckietį, pranešė Lietuvos Seimo spaudos tarnyba.

  Be to, "valstiečių" lyderis ragina įvertinti pasiruošimą neeiliniam Seimo valdybos posėdžiui.

  "Jau nestebina tai, kad V. Pranckietis plenarinio posėdžio metu surengia neteisėtą Valdybos posėdį — dėl šio veiksmo į Etikos ir procedūrų komisiją kreipėsi jo paties pavaduotojas. Maža to — šiame Valdybos posėdyje buvo svarstomas vienintelis klausimas — dėl neeilinio Seimo plenarinio posėdžio, kuriame būtų svarstomas Seimo nutarimo projektas dėl Seimo Pirmininko atleidimo iš pareigų, sušaukimo! Pranckietis neteisėtai sušauktame Valdybos posėdyje ir balsavo priimant sprendimą sušaukti tokį posėdį, kuriame būtų sprendžiama dėl jo paties atstatydinimo. Tuo tarpu Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas draudžia asmeniui, dirbančiam valstybinėje tarnyboje, dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus arba kitaip paveikti sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą. Tad toks Valdybos posėdžio sušaukimas ir balsavimas pačiam dėl savęs yra neabejotinas įstatyme įtvirtintų normų ir etikos pažeidimas", — teigia LVŽS frakcijos seniūnas.

  Karbauskis pažymėjo, kad Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas draudžia valstybės tarnyboje dirbančiam asmeniui dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus, sukeliančius interesų konfliktą. Todėl, jo manymu, tokio Valdybos posėdžio sušaukimas ir balsavimas už save yra įstatyme įtvirtintų normų ir etikos pažeidimas.

  Anot Karbauskio, neeilinio posėdžio metu buvo padaryta nemažai procedūrinių pažeidimų: konservatorė Irena Degutienė atvirai ignoravo Seimo narių prašymus ir nepateikė Parlamentui deputatų užduotų klausimų.

  Karbauskis mano, kad toks žingsnis buvo žengtas siekiant bet kokia kaina išlaikyti Pranckietį Seimo pirmininko poste.

  "Tenka apgailestauti, kad asmenys, viešai deklaruojantys stabilumo valstybėje ir Seimo darbe būtinybę, iš tiesų kursto ir deda pastangas, kad artimiausiu metu vyktų priešingi procesai", — apgailestauja Karbauskis.

  Posėdis dėl Seimo pirmininko atleidimo iš pareigų

  Į nenumatytą Seimo posėdį antradienį susirinkusiems parlamentarams Seimo pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis pristatė nutarimo projektą, kuriuo buvo siūloma Seimui, atsižvelgiant į Seimo narių grupės siūlymą ir vadovaujantis Seimo statuto 218 straipsniu, atleisti Viktorą Pranckietį iš Seimo Pirmininko pareigų.

  Kaip pranešė TASS, valdančioji dauguma atsisakė balsuoti. Deputatai demonstratyviai paliko posėdžio salę. "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" lyderis Ramūnas Karbauskis pažymėjo, kad posėdis buvo neteisėtas, ir partija ketina jį ginčyti.

  Iš viso balsavo 11 parlamentarų. Vienas iš balsavimo biuletenių buvo paskelbtas negaliojančiu. Pranckiečio atleidimui pritarė tik trys žmonės.

  Iš viso Parlamente yra 141 vieta. Tam, kad Seimo pirmininkas būtų atleistas, teigiamai turėtų balsuoti mažiausiai 71 deputatas.

  Pagal naują koalicijos susitarimą Seimo pirmininko postas turėjo atitekti Socialdemokratų darbo partijai. Tačiau Pranckietis atsisakė savanoriškai palikti savo postą, o kilus konfliktui su Karbauskiu, jis visiškai pasitraukė iš "valstiečių" gretų.

  Be to, Seimo pirmininkas teigė, kad jo atsistatydinimui nepakaks balsų.

  Anksčiau Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pareiškė, kad mato Seimo pirmininko poste Karbauskį. Tačiau pats "valstiečių" lyderis pareiškė, kad neketina pretenduoti į šį postą, jei Pranckiečio atžvilgiu bus priimtas nepasitikėjimo votumas. Vėliau LVŽS frakcija nusprendė iškelti Karbauskį kandidatu į parlamentą.

  Reakcija į Karbauskio veiksmus

  Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas "Facebook" parašė, kad Pranckiečio klausimas turėtų būti "pašalintas iš politinės darbotvarkės", nes jis yra "beprasmis". Anot Palucko, klausimas išpūstas dėl asmeninių ir partinių konfliktų, tam skiriama per daug laiko ir dėmesio, o tai atitraukia nuo politinių klausimų sprendimo.

  "Apmaudu, kad Ramūnas Karbauskis šį klausimą per Seimo Etikos ir procedūrų komisiją vėl mėgina mums grąžinti į dėmesio centrą. Tiesiog taip ir norisi pasakyt — palik tai, juk realiai yra svarbesnių reikalų!" — kreipėsi jis į "valstiečių" lyderį.

  Partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" lyderis Gabrielius Landsbergis ragino Seimo narius susiburti ir "sustabdyti serialą" apie Seimo pirmininko atsistatydinimą.

  "Užuot svarstę ir ieškoję būdų, kaip patenkinti piliečių lūkesčius dėl teisingesnės valstybės ar gerovės kūrimo, buvome priversti tapti vieno režisieriaus, kuriančio spektaklį apie kerštą, įkaitais", — teigė konservatorius.

  Buvęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSC) pirmininkas Vytautas Bakas pažymėjo, kad Karbauskio intrigos nepadėjo. "Manau tai žingsnis pasitikėjimo Seimu atkūrimo link. Manau, kad galime tikėtis ir kitų žingsnių", — sakė jis.

  Seimo narė Ingrida Šimonytė pažymėjo, kad ji nenorėtų atsidurti "kailyje žmogaus, kuris turės balsuoti taip, kaip liepė "vadas".

  "Asmeninę laisvę užstatyti dėl vado samodūrstvos yra labai brangus greitasis kreditas", — sakė ji.

  Seimo narė Dovilė Šakalienė teigė, kad "šis vakaras buvo apie tai, kad kai vienas asmuo dėl savo asmeninių ir su viešuoju interesu niekaip nesusijusių priežasčių gaišina viso parlamento laiką — parlamente atsiranda kritinė masė žmonių, kurie šitą smėlio dėžės žaidimą gali užbaigti, nes ne laikas žaisti smėlio kareivėlius, kai kitų metų biudžetas — o tai reiškia visos valstybės gyvenimas — laukia šimtaprocentinio mūsų visų dėmesio".

  Situacija su Karbauskiu

  Spalio pradžioje Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė matąs Seimo pirmininko poste Karbauskį, nors neseniai Karbauskis paskelbė, kad jei Prankketis bus pašalintas iš pareigų, jis nepretenduos į šią vietą. Karbauskis priminė, kad Seimo pirmininko kandidatūrą siūlo Socialdemokratų darbo partija.

  Viktoras Pranckietis, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Dėl to "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" frakcija nusprendė deleguoti lyderį Ramūną Karbauskį kandidatu į Seimo valdybą. Be Karbauskio, valdybai bus deleguoti dar du frakcijos nariai — Seimo pirmininko pavaduotojai Rima Baškienė ir Arvydas Nekrošius.

  "Valstiečių" lyderis nesakė, į kokią poziciją jis pretenduoja — Seimo pirmininko ar pavaduotojo.

  Nauja koalicijos sutartis

  Pagal naują koalicijos sutartį, pasirašytą su Lietuvos socialdemokratų darbo partija (SDTPL), partijomis Tvarka ir teisingumas bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija - Krikščioniškų šeimų sąjunga), Seimo pirmininko postas turėtų atitekti Socialdemokratų darbo partijai.

  Tačiau Pranckietis atsisakė atsistatydinti savo noru. Jis pareiškė, kad pasitrauks tik tuo atveju, jei jam bus išreikštas nepasitikėjimas. O prasidėjus konfliktui su Karbauskiu, jis visiškai pasitraukė iš "valstiečių" gretų, paskelbdamas, kad į partiją grįš tik tuo atveju, jei joje nebus dabartinio LVŽS lyderio.

  Dar šia tema

  LVŽS deleguoja Karbauskį į Seimo valdybą: gali užimti Žemaitaičio vietą
  Socialdemokratai atsisako balsuoti dėl Pranckiečio atleidimo
  Tegai:
  pažeidimai, Seimas

  Svarbiausios temos