06:54 2020 Kovo 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.0977
 • RUB86.3819
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (284)
  109

  Lietuvos prezidentas bando sutvarkyti santykius su Minsku Vakarų, o ne savo šalies labui, sakė politologas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, spalio 16 — Sputnik. Nausėda neigia santykių su Baltarusija politiką, kurią Grybauskaitė vykdė, kad įtiktų Vakarams ir padėtų jiems atsieti Minską nuo Maskvos, sakė politologas Aleksandras Nosovičius interviu Sputnik Lietuva metu.

  "Nausėda tiesiog tęsia visos politinės klasės darbą, o pagrindinio moralinio autoriteto vietą jau seniai užėmęs Landsbergis ["Lietuvos demokratijos patriarchas" Vytautas Landsbergis — Sputnik] ir aš nemanau, kad Grybauskaitė gali jį pakeisti net šiame vaidmenyje", — sakė Nosovičius.

  "Jei pakapstytume giliau, tada apie jos pirmininkavimą yra daug medžiagos, kuri ją sukompromituotų taip, kad ji daugiau nebeskelbtų viešai. Kalbant apie Baltarusiją, tada čia Nausėda tęsia Grybauskaitės politiką, bet tik tą politiką, kurią ji vykdė per pirmuosius pusantrų valdžios metų. Kai Grybauskaitė atėjo į valdžią, ji mėgino pagerinti santykius su [Baltarusijos prezidentu Aleksandru] Lukašenka neslėpdama, kad ketina jį sukiršinti su Rusija — nustumti toliau nuo Maskvos", — pareiškė jis.

  "Tai baigėsi tuo, kad 2010 metų gruodžio 10 dieną Minske buvo surengti prezidento rinkimai. Opozicija jų nepripažino ir mėgino surengti Maidaną prieš Lukašenką. Tyrimo metu Rusijos specialiosios tarnybos nustatė, kad šį Maidaną finansavo ir Lietuvos Respublika. Po to baigėsi Grybauskaitės ir Lukašenkos bandymai draugauti, o po to, kai buvo įformintas Astravo AE projektas, dvišaliuose santykiuose atsirado pleištas", — teigė ekspertas.

  Pasak Nosovičiaus, padėtis su Baltarusija šiuo metu kartojasi.

  "Štai dabar Nausėda pradeda santykius naujame rate, pasisako ne tiek kaip Lietuvos prezidentas, kiek Vakarų interesų vykdytojas. Vakarai siekia paprasto tikslo — atplėšti Baltarusiją nuo Rusijos, atimti vienintelį sąjungininką vakarų kryptimi, ir būtent tai paskatino Nausėdą bandyti atnaujinti dialogą su Baltarusija. Sąveika su Lukašenka yra būtina norint patekti į Baltarusiją ir pradėti ją išbalansuoti. Nausėdos kursas — iki kito pasunkėjimo, iki rimto Vakarų bandymo įsikišti į Baltarusijos reikalus", — sakė jis.

  Anksčiau Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sukritikavo buvusios respublikos vadovės Dalios Grybauskaitės politiką Minsko atžvilgiu.

  Jo nuomone, politinio dialogo su Baltarusija stoka neigiamai paveikė Lietuvą, kai buvo priimami sprendimai dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos. Prezidentas pabrėžė, kad visiško kontaktų su kaimynais atsisakymo politika buvo neveiksminga.

  Lietuvos pozicija Baltarusijos AE atžvilgiu

  Lietuvos valdžia mano, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" nacionaliniam saugumui, ir paragino kaimynines šalis boikotuoti projektą. Taip pat Lietuvoje įstatymų leidybos lygiu buvo uždrausta importuoti elektrą iš trečiųjų šalių, kur yra "nesaugios" atominės elektrinės.

  Minskas ne kartą pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra pavojaus. Baltarusija visas Vilniaus pretenzijas laiko politizuotomis.

  Lietuvos vadovybė jau pažymėjo, kad Lietuva pralaimėjo "kovoje" su Baltarusijos AE, nes ji nesugebėjo priversti ES šalių vienbalsiai uždrausti elektrai patekti į Europos rinką.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (284)

  Dar šia tema

  Nausėda pristatė planą, kaip neįsileisti "nesaugios" Astravo AE elektros
  Opozicijai nepavyko "prastumti" nuostatos dėl Astravo AE elektros nepirkimo ES
  "Lietuvos demokratijos patriarchas" Baltarusijos AE pavadino "nuodu" ir "giljotina"
  Tegai:
  Baltarusija, santykiai su Rusija, Dalia Grybauskaitė, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos