08:24 2020 Balandžio 10
Tiesioginis eteris
 • USD1.0867
 • RUB80.6900
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (284)
  103

  JAV pateiks Baltarusijai ultimatumą — arba uždaryti jėgainę, arba pirkti amerikietišką kurą, tikina ekonomistas Dmitrijus Bolkunecas

  VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Baltarusijos politologas ir ekonomistas Dmitrijus Bolkunecas teigia, kad JAV vadovybė imsis priemonių užkirsti kelią Baltarusijos jėgainės atidarymui.

  Tokią išvadą ekonomistas padarė po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su Japonijos ministru pirmininku Šinzo Abe, kuriame buvo aptarinėjama Astravo AE "grėsmė" Lietuvos nacionaliniam saugumui.

  "Manau, kad konfrontacija tarp Baltarusijos atominės elektrinės ir Lietuvos dar tik prasideda ir artimiausiais mėnesiais pamatysime aktyvią konfrontacijos fazę, nes, vertindamas daugelio Amerikos pareigūnų, ekspertų, neseniai apsilankiusių Lietuvoje ir Baltarusijoje, pareiškimus, manau, kad JAV imsis priemonių, kad būtų užkirstas kelias šios elektrinės atidarymui", — interviu Sputnik Lietuva sakė Bolkunecas.

  Pasak jo, JAV pradės šantažuoti Baltarusijos vadovybę ultimatumu — uždaryti stotį arba pirkti degalų šiai atominei elektrinei iš JAV, kas neseniai ir buvo pasiūlyta kaip alternatyva.

  "Akivaizdu, kad Lietuva neturi pakankamai galimybių paveikti jos uždarymą, tačiau JAV, kurios kontroliuoja regioną, atliks dominuojantį vaidmenį, ir akivaizdu, kad JAV panaudos atominę elektrinę kaip politinį įrankį šantažui ir spaudimui Lukašenkai. Jei Lukašenka nepriims JAV ultimatumo, manau, kad prieš jį bus įvestas naujas sankcijų paketas. Šia stotį išnaudos kaip "Nord Stream-2", — sakė ekonomistas.

  Lietuvos požiūris į Baltarusijos AE

  Vilnius nuolat kritikuoja Baltarusijos vystomą Astravo atominės elektrinės projektą. Lietuvos valdžia, visų pirma, nėra patenkinta statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  Lietuvos politikai mano, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" nacionaliniam saugumui, ir paragino kaimynines šalis boikotuoti projektą. Taip pat Lietuvoje įstatymų leidybos lygiu buvo uždrausta importuoti elektrą iš trečiųjų šalių, kur yra "nesaugios" atominės elektrinės.

  Minskas visus Vilniaus reikalavimus laiko politizuotais. Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad Baltarusijos atominė elektrinė statoma visiškai laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokios rizikos. Astravo AE sėkmingai praeina visus testavimus nepalankiausiomis sąlygomis ir laikosi TATENA rekomendacijų.

  Lietuvos vadovybė jau pripažino, kad pralaimėjo "kovoje" su Baltarusijos AE, nes nesugebėjo priversti ES šalių vienbalsiai uždrausti joje pagamintai elektrai patekti į Europos rinką.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (284)

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuvoje nėra išteklių jos keistoms energetinėms avantiūroms
  Opozicijai nepavyko "prastumti" nuostatos dėl Astravo AE elektros nepirkimo ES
  Ekspertas: Lietuvos planai užkirsti kelią energijai iš Astravo AE nerealūs
  Tegai:
  JAV, Baltarusija, Lietuva, Astravo AE

  Svarbiausios temos