05:40 2019 Lapkričio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1077
 • RUB70.6272
  Astravo AE, archyvinė nuotrauka

  Ekspertas: Lietuva užmerks akis į jėgaines Estijoje, bet ne į Astravo AE

  © Sputnik / Виктор Толочко
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  5501

  Lietuva jau rodo savo dviveidiškumą, kai kritikuoja Baltarusijoje statomą atominę elektrinę, tačiau tuo pat metu perka atominę energiją iš Suomijos ir Švedijos jėgainių, tikina ekspertas Aleksejus Anpilogovas

  VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Estija gali apsvarstyti galimybę pastatyti modulinį branduolinį reaktorių. EBPO branduolinės energijos agentūros rektorius Williamas Magwoodas teigė, kad pirmasis iš jų pasirodys artimiausiais metais. Jis pažymėjo, kad jų sauga priklauso nuo reguliavimo institucijų.

  Interviu Sputnik Lietuva branduolinės energetikos ekspertas, Pilietinių iniciatyvų tyrimų ir plėtros fondo prezidentas "Osnovanije" Aleksejus Anpilogovas teigė, kad dar per anksti spėlioti, nes Estija dar neturi reaktoriaus.

  "Jie iš viso neturi jokio reaktoriaus. Šiam reaktoriui nėra kuro. Lengviau pasakyti, ką jie turi. Gražūs 3D pristatymai, kuriuose jie pasakoja apie stebuklingąsias šio projekto savybes. Kol kas visa tai panašu į jų planą", — aiškino ekspertas.

  Tačiau Anpilogovas neatmeta, kad tokią idėją reikėtų svarstyti.

  "Aš apsvarstyčiau tokį prašymą kaip nuostabų šampūną "trys viename", tačiau apskritai nebūčiau didelis optimistas dėl to, kad susisiekusi su "Fermi" ("Fermi Energia" diegia ketvirtos kartos branduolines technologijas — Sputnik) Estija gaus reaktorių, kurio neturi galingos branduolinės valstybės — Rusija, Kinija ir JAV", — mano jis.

  Anpilogovas priminė kaimyninių Baltijos šalių poziciją branduolinės energijos atžvilgiu. Visų pirma jis išskyrė Lietuvą, kuri aktyviai priešinasi Baltarusijos atominės elektrinės statybai Astrave.

  "Lietuva, Latvija ir Estija, vykdydamos tokią politiką prieš Astravo AE, kažkur viešai, kaip Lietuvoje, kažkur slapta, kaip kitose valstybėse, pačios perka tą pačią Suomijoje ir Švedijoje pagamintą branduolinę energiją, kuri tiekiama kabeliu, nutiestu Baltijos jūros dugnu. Neatmetu galimybės, kad laikydamasi tokios dviveidiškos branduolinės energijos politikos <...> Lietuva gali užmerkti akis į tai, kad iš tikrųjų kaimyninėje Estijoje atsiras nereferencinis reaktorius, tai yra reaktorius, dėl kurio gali kilti kokių nors netikėtumų, tuo tarpu Astravo AE reaktorius statomas pagal patikrintą projektą", — apibendrino jis.

  Pasak eksperto, Lietuva užima veidmainišką poziciją.

  Vilnius nuolat kritikuoja Baltarusijos vystomą Astravo atominės elektrinės projektą. Lietuvos valdžia, visų pirma, nėra patenkinta statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  Lietuvos politikai mano, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" nacionaliniam saugumui, ir paragino kaimynines šalis boikotuoti projektą. Taip pat Lietuvoje įstatymų leidybos lygiu buvo uždrausta importuoti elektrą iš trečiųjų šalių, kur yra "nesaugios" atominės elektrinės.

  Minskas visus Vilniaus reikalavimus laiko politizuotais. Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad Baltarusijos atominė elektrinė statoma visiškai laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokios rizikos.

  Tegai:
  Estija, Lietuva, Astravo AE

  Svarbiausios temos