20:37 2020 Vasario 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.0816
 • RUB68.9685
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  40

  Vyriausybė nusprendė didinti bendrą ribinį karių skaičių, skelbiama, kad tokie skaičiai siūlomi siekiant, kad taikos metu karinių vienetų užpildymas kariais profesionalais būtų ne mažiau kaip 70 proc.

  VILNIUS, lapkričio 6 — Sputnik. Bendras ribinis Lietuvos kariuomenės karių skaičius per artimiausius kelerius metus padidės daugiau nei ketvirtadaliu. Tokį įstatymo projektą trečiadienį posėdyje patvirtino Vyriausybė.

  Pagal priimtą nutarimą  bendras ribinis karių skaičius 2024 metais sudarys 26 850 žmonių Šiuo metu leistina riba yra 21 290 žmonių. Taigi tikslinis augimas viršija 26 proc.

  Dokumente rašoma, kad profesinės karo tarnybos karių skaičius Lietuvos kariuomenėje 2024-aisiais turėtų siekti nuo 11 400 iki 15 600. Savanorių ir kitų aktyviojo rezervo karių skaičius — nuo 5 000 iki 6 300. Lietuvos karo akademijos kariūnų skaičius nesikeičia ir nustatomas nuo 200 iki 320. Privalomosios pradinės karo tarnybos karių skaičius nustatomas nuo 4 190 iki 4 630 per metus, iš kurių pašaukiamų į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą bus pašaukta nuo 3 800 iki 4 000, dalyvaujančių jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose — nuo 390 iki 630.

  Didės ir ribinis kiekvienais metais į pratybas ir mokymus pašaukiamų parengtojo rezervo karių skaičius, kuris nustatomas nuo 1500 iki 4 000.

  Įstatymo projektu didinamas ir kariuomenės darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, skaičius. Jis nustatomas iki 1 800. Šio personalo skaičius didėja dėl civilinio personalo poreikio medicininės priežiūros, maitinimo, sandėlių, infrastruktūros priežiūros, aprūpinimo ir kitoms aptaravimo paslaugoms vykdyti.

  Į bendrą ribinį karių skaičių neįtraukiami į pratybas ir mokymus pašaukiami parengtojo rezervo kariai, nes šie kariai pratybose ir mokymuose dalyvauja trumpą laiką, tik įgūdžių atnaujinimo mokymuose, ir nedaro įtakos kovinių vienetų komplektavimui.

  Įstatymo projektu nustatomas ir vyresniųjų karininkų skaičius pagal atskirus karinius laipsnius. Tai daroma siekiant užtikrinti reikiamą karininkų, gebančių vykdyti atitinkamo krašto apsaugos sistemos valdymo lygmens (taktinio, operacinio ir strateginio) užduotis, atlikti tarnybą užsienio valstybių ir tarptautinėse karinėse, gynybos institucijose, tarptautinėse misijose, operacijose, mokymuose ir kituose renginiuose. Remiantis projektu, generolų ir admirolų skaičius nustatomas iki 14, pulkininkų ir jūrų kapitonų — iki 66, pulkininkų leitenantų ir komandorų — iki 262, majorų ir komandorų leitenantų — iki 963.

  Krašto apsaugos ministerijos įstatymo aiškinamąjame rašte teigiama, kad įstatyme siūloma nekeisti karių savanorių ir kitų aktyviojo rezervo karių, šauktinių, kariūnų skaičiaus.

  Teisės akte taip pat numatyta, kad 2024 metais būtų įsteigtas Logistikos batalionas. Jis būtų priskirtas brigadai "Žemaitija".
  Seimui pritarus, įstatymas turėtų įsigalioti nuo 2020 metų sausio 1 dienos.

  Anksčiau Lietuvos kariuomenė buvo formuojama profesionalių pagrindu, tačiau 2015 metais valdžia atkūrė karinę tarnybą, kuri buvo panaikinta 2008 metais. Šis sprendimas buvo aiškinamas "geopolitinės padėties pablogėjimu".

  Dar šia tema

  Lietuva nesiųs karių į Siriją po JAV sprendimo išvesti kariuomenę
  Lietuvos kariai pasipuošė naujausia NATO karinių kutiurjė apranga
  NATO kariškiai Baltijos šalyse skundžiasi, kad juos "seka rusai"
  Privalomąją pradinę karo tarnybą pradeda per 300 karo prievolininkų
  Tegai:
  kariai, Lietuvos kariuomenė

  Svarbiausios temos