17:44 2020 Rugsėjo 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (86)
  34

  Europos Piliečių laisvės, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto nariams ketinama papasakoti apie Rusijoje iškeltas baudžiamąsias bylas prieš prokurorus ir teisėjus, dalyvavusius Sausio 13-osios bylos tyrime ir teisminiame nagrinėjime

  VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Lietuva Briuselyje aptars Rusijos Federacijos veiksmus prieš Lietuvos prokurorus ir teisėjus, dalyvavusius Sausio 13-osios bylos tyrime ir teisminiame nagrinėjime, praneša Lietuvos Generalinė prokuratūra.

  Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis kartu su teisingumo ministru Elvinu Jankevičiumi bei Teisėjų tarybos nariu Nerijumi Meilučiu šiandien dalyvaus Europos Parlamento Piliečių laisvės, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto posėdyje.

  Šiame posėdyje ketinama pasidalinti nuomonėmis apie Rusijos veiksmus prieš Lietuvos prokurorus ir teisėjus, dalyvavusius Sausio 13-osios bylos tyrime ir teisminiame nagrinėjime.

  Su Piliečių laisvės, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto nariais planuojama aptarti, kaip garantuoti teisėjų bei prokurorų saugumą, užtikrinti, kad jiems nebūtų daromas spaudimas ar kitoks poveikis, teigiama pranešime.

  Teismas dėl "Sausio 13-osios bylos"

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Incidento metu žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

  Lietuvos prokuratūra teigė, kad žudynes įvykdė sovietų kareiviai, tačiau nepateikė jokių to įrodymų. Tuo pat metu prokuratūra reikalavo griežtų bausmių kaltinamiesiems.

  Kovo mėnesį Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį. Byloje buvo kaltinami 67 žmonės, dauguma iš jų už akių. Tarp kaltinamųjų buvo Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai. Prieš teismą stojo tik du žmonės — Rusijos kariuomenės atsargos pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs karys Genadijus Ivanovas, kuris buvo nuteistas ketveriems metams. Jo gynyba taip pat apskundė nuosprendį.

  Teismas taip pat skyrė 12 metų kalėjimo bausmę buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui 12 metų, dešimt metų — buvusiam TSRS gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui ir 14 metų kalėjimo — buvusiam Tarybų kariuomenės Vilniaus įgulos vadovui Vladimirui Uschopčikui.

  Lietuvos teisingumo ministerija pažadėjo, kad "Sausio 13-osios byloje" valstybės skirti teisiamųjų advokatai už dalyvavimą procese gaus daugiau nei pusę milijono eurų.

  Maskvoje nuosprendis buvo pavadintas "neteisėtu". Rusijos Federacija pabrėžė, kad Lietuvos teisėsaugos institucijos nepateikė nė vieno sovietų kariškių kaltės įrodymo. Maskva pažymėjo, kad posėdžių metu buvo pažeidžiamos visos tarptautinės ir Lietuvos vidaus teisės normos, o rusai buvo teisiami už nusikaltimus, kurių nepadarė.

  Pernai Rusijos Federacijos tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą prieš Lietuvos prokurorus, kurie dalyvavo "Sausio 13-osios bylos" tyrime, o šiemet — ir prieš teisėjus, nagrinėjusius šią bylą.

  Temos:
  Sausio 13-osios byla (86)

  Dar šia tema

  Advokatas paprašė Nausėdos išaiškinti poziciją dėl "Sausio 13-osios bylos"
  Ekspertė: ESBO "Sausio 13-osios bylą" verčia tabu
  Rusijos fondas pateikė ESBO biurui kreipimąsi dėl "Sausio 13-osios bylos"
  Tegai:
  Briuselis, Lietuva, Sausio 13-osios byla, Sausio 13-oji

  Svarbiausios temos