14:01 2020 Sausio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1035
 • RUB68.1692
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Pasak opozicijos atstovų, Seimo rinkimų įstatymo pakeitimai dar labiau didins politinį nestabilumą valstybėje

  VILNIUS, gruodžio 12 — Sputnik. Seimo opozicinių partijų frakcijos kreipiasi į prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydamos vetuoti Seimo rinkimų įstatymo pakeitimus, nustatančius 3 procentų partijų patekimo į Seimą kartelę per rinkimus, sakoma pranešime žiniasklaidai.

  "Seimo rinkimų įstatymo pakeitimai dar labiau didins politinį nestabilumą valstybėje. Akivaizdu, kad jie sukeltų dar didesnę politinės sistemos fragmentaciją. Į šalies parlamentą patektų daug partijų, atstovaujamų po keletą narių. Visuomenei taptų dar sudėtingiau pasirinkti rinkimų sąrašuose – jau dabar rinkėjai skundžiasi dėl painiavos tarp daugybės partijų panašiais pavadinimais", — sakoma opozicijos kreipimesi į prezidentą.

  Opozicijos lyderis Julius Sabatauskas sako, kad jau dabar Seimo darbas atrodo chaotiškas, o po Seimo rinkimų įstatymo pataisų jį gali būti sunku pavadinti darbu.

  Jis taip pat pažymėjo, kad Seime bus sudėtinga suformuoti frakcijas.

  "Frakcijai sudaryti reikia ne mažiau kaip 7 narių, o pateks iš daugybės smulkių partijų po kelis atstovus. Dar sudėtingiau bus formuoti ir išlaikyti stabilias koalicijas. Akivaizdu, kad jau dabar valdantiesiems sudėtinga rasti ir priimti sprendimus. Neretai tokios koalicijos tampa vienos ar kitos politikų grupės, užtikrinančios daugumą parlamente, įkaitėmis ir patiria spaudimą", — teigia Sabatauskas.

  Pasak opozicijos lyderio, įstatymo projektą iš dalies galima pavadinti korupciniu, nes jį inicijavusių partijų atstovai dėl tam tikrų interesų atskilo nuo partijų, atvedusių juos į Seimą, arba prarado rinkėjų pasitikėjimą ir dabar tiesiog ėmė ieškoti būdų, kaip užsitikrinti patekimą į kitos kadencijos Seimą.

  Opozicija prašo prezidento atsižvelgti ir į tai, kad rinkimų taisyklės keičiamos likus mažiau nei metams iki Seimo rinkimų. Tai irgi kenkia Seimo reputacijai, nes galima daryti prielaidą, jog Seimo nariai skubiai keičia rinkimų įstatymą, siekdami savanaudiškų tikslų.

  Kreipimąsi į Prezidentą dėl veto pasirašė opozicijos koaliciją sudariusių narių — Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos ir Liberalų sąjūdžio frakcijos — seniūnai.

  Seimas pirmą kartą dėl rinkimų įstatymo pataisų balsavo praeitą savaitę. Tada nubalsavo tik 63 Seimo nariai, todėl pataisų nepavyko priimti. Iniciatyvą kritikuojantys opozicijos atstovai neužsiregistravo dalyvauti balsavime.

  Antradienį Seimas vėl balsavo dėl pataisų. Balsuoti registravosi minimalus būtinas Seimo narių skaičius — 71. Taigi Seimui pavyko nuleisti kartelę iki 3 proc. Už nubalsavo 60 seimūnų.

  Naujos pataisos numato, kad partijoms galioja 3 proc. rinkėjų pasitikėjimo kartelė, koalicijoms — 5 proc.

  Šiuo metu partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, o jungtinis kandidatų sąrašas mandatų dalybose dalyvauja tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

  Dar šia tema

  Trampas apkaltintas tuo, kad "daro Rusiją didingą"
  Ekspertas: nėra aiškaus būdo Rusijos ir JAV santykiams pagerinti
  Tegai:
  Seimo rinkimai, rinkimai, Gitanas Nausėda, opozicija

  Svarbiausios temos