04:41 2020 Gruodžio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1980
 • RUB91.1439
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Trijų Baltijos šalių vadovų susitikime Rygoje Nausėda pareiškė, kad Astravo atominė elektrinė išlieka "iššūkiu visai ES dėl branduolinės saugos problemų"

  VILNIUS, gruodžio 17 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda Rygoje susitiko su Latvijos prezidentu Egiliu Levitu ir Estijos prezidente Kersti Kaljulaid.

  Trijų Baltijos šalių vadovų susitikime buvo aptarti bendri strateginiai infrastruktūros projektai, energetinis saugumas, NATO lyderių susitikimas Londone bei gynybos finansavimas.

  "Baltijos valstybių stiprybė yra vienybėje, todėl esu įsitikinęs, kad nuolatiniai Prezidentų susitikimai yra geriausia platforma strateginio bendradarbiavimo gairėms, ateities vizijoms ir iššūkiams aptarti. Turime kartu stebėti geopolitinius procesus ir stiprinti bendras pozicijas formuojant Europos Sąjungos ir NATO politiką", — Nausėdą cituoja prezidento spaudos tarnyba.

  Susitikime šalies vadovas pakartojo poziciją, kad Astravo atominė elektrinė išlieka "iššūkiu visai ES dėl branduolinės saugos problemų, kurias būtina nedelsiant spręsti".

  Nausėda pabrėžė poreikį konsoliduoti Lietuvos, Latvijos ir Estijos pozicijas dėl Astravo AE projekto, ypač — nesudaryti sąlygų prekybai "nešvaria" elektra.

  Susitikime prezidentai taip pat akcentavo būtinybę gynybos srityje bendradarbiauti dar glaudžiau ir stiprinti transatlantinį ryšį. Baltijos valstybių prezidentai pažymėjo, kad visos trys šalys skiria 2 procentus BVP gynybos finansavimui.

  "NATO yra mūsų saugumo stuburas, tačiau savo saugumu pirmiausia turime rūpintis patys. Negalime kolektyvinio saugumo turėti nemokamai. Investicijos į gynybą ir pajėgumus — būtinos. Mums, Baltijos šalims, tai — ne užgaida, o būtinybė, ypač gyvenant tokioje geopolitinėje aplinkoje", — sakė Lietuvos vadovas.

  Susitikimo metu daug dėmesio buvo skirta Europos ateičiai, ES daugiašalei finansinei perspektyvai, "Brexit", Rytų partnerystei, santykiams su trečiosiomis šalimis ir daugiašaliams regioninio bendradarbiavimo formatams.

  Po Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentų susitikimo Rygos pilyje valstybių vadovai apsilankė miesto Kalėdų mugėje ir ten laikinai įsikūrusioje radijo studijoje. 

  Lietuva ir Astravo AE

  Vilnius nuolat kritikuoja Baltarusijos Astravo atominės elektrinės projektą. Lietuvos valdžia, visų pirma, nėra patenkinta statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  Iš esmės Lietuvos vyriausybė piktinasi dėl to, kad Baltarusijos atominė elektrinė yra tariamai nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

  Lietuvoje įstatymų leidybos lygiu buvo uždrausta importuoti elektrą iš trečiųjų šalių, kur yra "nesaugios" atominės elektrinės. Be to, politikai ragino boikotuoti projektą ir kaimynines šalis.

  Minskas visus Vilniaus reikalavimus laiko politizuotais. Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad Baltarusijos atominė elektrinė statoma visiškai laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokios rizikos.

  Baltarusijos atominės elektrinės Astrave paleidimas atidėtas nuo 2019 metų pabaigos 2020 metų sausiui. Gruodžio 11 dieną elektrinės pirmajame energetiniame bloke prasidėjo įrangos bandymai.

  Tegai:
  Baltijos šalys, Astravo AE, Astravas, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos