11:55 2020 Vasario 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Lietuvos prezidentas pabrėžė, kad nustatyti žemesni rinkimų slenksčiai lemtų didesnį Seimo susiskaldymą į smulkias frakcijas ir mažesnį Vyriausybės stabilumą

  VILNIUS, gruodžio 19 — Sputnik. Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį vetavo Seime priimtą Rinkimų įstatymą, mažinantį patekimo į Seimą kartelę partijoms ir koalicijoms iki 3 ir 5 procentų, rašoma Prezidentūros pranešime spaudai.

  "Žemesnių rinkimų slenksčių nustatymas daugiamandatėje rinkimų apygardoje atvestų prie didesnės Seimo fragmentacijos, apsunkintų valdančiosios koalicijos formavimą ir trikdytų sklandų Seimo bei Vyriausybės darbą", — Nausėdą cituoja spaudos tarnyba.

  Šalies vadovas pabrėžė, kad nustatyti žemesni rinkimų slenksčiai, 3 proc. partijų kandidatų sąrašams ir 5 proc. – jungtiniams kandidatų sąrašams, lemtų didesnį Seimo susiskaldymą į smulkias frakcijas ir mažesnį Vyriausybės stabilumą.

  Be to, pasak prezidento, piliečių nusivylimo demokratinėmis institucijomis problema neturėtų būti sprendžiama skubotais ir neišdiskutuotais rinkimų įstatymų pakeitimais.

  Pasak Prezidento, bet kokie įstatymų pakeitimai, nuo kurių gali priklausyti rinkimų baigtis, turi būti priimami atsakingai, gerbiant konstitucinius principus ir atsižvelgiant į susiklosčiusias tradicijas.

  Šalies vadovas atkreipė dėmesį į tai, kad, nustačius naują teisinį reguliavimą, Seimo rinkimų slenksčiai būtų žemesni, negu savivaldybių tarybų ir Europos Parlamento rinkimuose. Priimant įstatymą nebuvo tinkamai atsižvelgta į Seimo, kaip Tautos atstovybės, konstitucinę sampratą.

  Prezidentas taip pat pabrėžė, kad sprendimas keisti Seimo rinkimų įstatymą, likus mažiau nei metams iki eilinių Seimo rinkimų, prieštarauja gerajai rinkimų praktikai, kaip ji apibrėžiama Europos Komisijos "Demokratija per teisę" (Venecijos komisija), Europos Tarybos patariamosios institucijos konstitucionalizmo klausimais, dokumentuose.

  Seimas pirmą kartą dėl Rinkimų įstatymo pataisų balsavo gruodžio pradžioje. Tada nubalsavo tik 63 Seimo nariai, todėl pataisų nepavyko priimti. Iniciatyvą kritikuojantys opozicijos atstovai neužsiregistravo dalyvauti balsavime.

  Praeitą savaitę Seimas vėl balsavo dėl pataisų. Balsuoti registravosi minimalus būtinas Seimo narių skaičius — 71. Taigi, Seimui pavyko nuleisti kartelę iki 3 proc. Už nubalsavo 60 seimūnų.

  Naujos pataisos numato, kad partijoms galioja 3 proc. rinkėjų pasitikėjimo kartelė, koalicijoms — 5 proc.

  Šiuo metu partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, o jungtinis kandidatų sąrašas mandatų dalybose dalyvauja tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

  Gruodžio 12 dieną Seimo opozicinių partijų frakcijos kreipiasi į prezidentą, prašydamos vetuoti Seimo rinkimų įstatymo pakeitimus.

  Pasak opozicijos lyderio Juliaus Sabatausko, jau dabar Seimo darbas atrodo chaotiškas, o po Seimo rinkimų įstatymo pataisų jį gali būti sunku pavadinti darbu.

  Dar šia tema

  Kas Lietuvoje gražiausias, ir mieliausias ir meiliausias? Naujieji reitingai stebina
  Nausėda: reikia konsoliduoti Baltijos šalių pozicijas dėl Astravo AE
  Aš pavargau, aš išeinu — ar išgyvens Sauliaus Skvernelio vyriausybė
  Politologas: Skvernelis gali atsistatydinti po biudžeto priėmimo
  Tegai:
  Seimo rinkimai, rinkimai, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos