02:56 2020 Birželio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.1174
 • RUB76.8001
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Planuojama, kad nutarimo projektas Seimui bus teikiamas sausio viduryje arba pavasario sesijos metu

  VILNIUS, gruodžio 29 — Sputnik. Parlamento Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija (LKVIAK) rengia Seimo nutarimo projektą, kuris numato, kad Lietuva bei lietuvių tauta "nedalyvavo Holokauste".

  Apie tai nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusioje metinėje konferencijoje-diskusijoje "2020-ieji. Pasaulinės tendencijos ir nacionalinis saugumas. Įžvalgos. Iššūkiai. Scenarijai" kalbėjo LKVIAK pirmininkas Arūnas Gumuliauskas.

  Renginio transliacija paskelbta "YouTube".

  Gumuliauskas pareiškė, kad Lietuva negali turėti tokio paties požiūrio į Holokaustą kaip Vakarų Europa, nes šalis "pergyveno dvi okupacijas — sovietų ir nacių".

  "Nedalyvavo Holokauste Lietuvos valstybė, nes ji buvo okupuota. Lygiai taip pat kaip ir lietuvių tauta negalėjo dalyvauti Holokauste, nes ji buvo pavergta. Bet atskiri atstovai, aišku, kad dalyvavo ir tai turi spręsti tik teismas", — pabrėžė Seimo narys.

  Planuojama, kad nutarimo projektas Seimui bus pateiktas sausio viduryje arba pavasario sesijos metu.

  Rugsėjį Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pripažino, kad Holokausto metu Lietuvos žydų bendruomenė buvo sunaikinta ne tik dėl to, kad "atėję svetimieji įsuko naikinimo mašiną", bet ir "dėl bendrapiliečių pasirinkimų".

  Nacių bendrininkų heroizavimas Lietuvoje

  Baltijos šalių valdžios atvirai vykdo nacių bendrininkų šlovinimo politiką. Tačiau žinoma, kad daugelis lietuvių vadinamųjų "nacionalinių didvyrių" Antrojo pasaulinio karo metais dalyvavo vietinių gyventojų naikinime ir buvo prisidėję prie Lietuvos žydų bendruomenės, kuri tuo metu buvo viena didžiausių Europoje, sunaikinimo.

  Lietuva kritikuojama dėl tokio požiūrio į istoriją — ir ne tik šalies viduje, bet ir užsienyje. Simono Vyzentalio centro Jeruzalės padalinio vadovas Efraimas Zurofas pareiškė, kad vietos valdžia žmonėms nesako tiesos apie savo šalies istoriją, ypač apie Holokaustą.

  Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad Cherrie Daniels, JAV Valstybės departamento pasiuntinė Holokausto klausimais, paragino Vilnių rimtai atsižvelgti į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti išvadas. Ji pažymėjo, kad asmenų, kurių veiksmai paskatino nužudyti tūkstančius nekaltų žmonių, garbinimas skatina antisemitizmą ir kenkia Lietuvos tarptautinei reputacijai.

  Dar šia tema

  Šiaurės Lietuvoje atidengtas memorialas Holokausto aukoms
  Hitleris asmeniškai nieko nenužudė: kaltė dėl Holokausto bus primesta Baltijos šalims
  Užsienio šalių gyventojai įvertino Lietuvos požiūrį į Holokaustą
  Amžinojo atminimo obeliskas: Paneriuose pagerbtas Holokausto aukų atminimas
  Tegai:
  Seimas, Holokaustas, Lietuva

  Svarbiausios temos