22:23 2020 Liepos 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (83)

  Ukrainietis teigia, kad kartu su juo Lietuvos vadovas apdovanojo dar dešimt bendrapiliečių, dalyvavusių įvykiuose prie Vilniaus televizijos bokšto

  VILNIUS, sausio 14 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda atminimo medaliu apdovanojo Kijevo karinės operacijos prieš Donbasą dalyvį Jevgenijų Dikiy. Apie tai savo Facebook puslapyje parašė pats apdovanotasis.

  "Vakar Lietuvos Respublikos prezidentas mums, vienuolikai iš tų dešimčių ukrainiečių, kurie tada stojo į mūsų brolių ir seserų kovą ir kuriuos po daugelių metų Lietuvos ambasada Kijeve sugebėjo surasti, įteikė Sausio 13-osios atminimo medalius", — atskleidė jis.

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą.

  Susidūrimų metu šalia Vilniaus televizijos bokšto žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti. Tai pat įvykių metu žuvo Tarybinės armijos desantininkas leitenantas Viktor Šatckich, jis buvo nušautas šūviu į nugarą.

  Президент Литвы Гитанас Науседа с участником АТО Евгением Диким
  Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su ATO dalyviu Eugenijumi Dikiy

  Pernai kovo mėnesį Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį Sausio 13-osios byloje. Buvo kaltinami 67 žmonės, dauguma iš jų už akių. Tarp kaltinamųjų buvo Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai. Prieš teismą stojo tik du žmonės — Rusijos kariuomenės atsargos pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs karys Genadijus Ivanovas, kuris buvo nuteistas kalėti ketverius metus.

  Maskva laiko nuosprendį "neteisėtu".  Vėliau Rusijos tardymo komitetas pradėjo baudžiamąją bylą Lietuvos prokurorų ir teisėjų atžvilgiu dėl nekaltų asmenų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn.

  Встреча Гитанаса Науседы с представителями силовых структур Украины
  Gitano Nausėdos susitikimas su Ukrainos jėgos struktūrų atstovais

  Jevgenijus Dikiy yra 2014 metų Ukrainos įvykių dalyvis, jis kovojo Kijevo saugumo pajėgų bataliono "Aidar", kurio kai kurie nariai laikosi dešiniųjų ir neonacių pažiūrų bei naudoja nacių simbolius, pusėje.

  2014 metų balandžio mėnesį Ukrainos valdžia pradėjo karinę operaciją prieš 2014 metais, po perversmo Ukrainoje, nepriklausomomis pasiskelbusias LLR ir DLR. Naujausiais JT duomenimis, konflikto aukomis tapo apie 13 tūkst.

  Situacijos Donbase sprendimo klausimas aptariamas kontaktinės grupės susitikimuose Minske. Grupė nuo 2014 metų rugsėjo jau priėmė tris dokumentus, reglamentuojančius konflikto deeskalavimo veiksmus. Tačiau net ir po paliaubų susitarimo pasirašymo kartais vis tiek vyksta susišaudymai.

  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  © Sputnik /
  1991 m. sausio 13 d. įvykiai Vilniuje
  Temos:
  Sausio 13-osios byla (83)
  Tegai:
  Sausio 13-osios įvykiai, apdovanojimas, Luhansko liaudies respublika, Donecko liaudies respublika, Donbasas, Ukraina, Lietuva

  Svarbiausios temos