03:12 2020 Gegužės 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.0991
 • RUB78.1096
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (316)

  Vytautas Landsbergis paskelbė, kad Baltarusijoje statoma atominė elektrinė yra "Kremliaus projektas, siekiant plėsti savo politinę ekspansiją ir nubausti Lietuvą už nepriklausomybę"

  VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Buvęs Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų garbės narys Vytautas Landsbergis teigia, kad Baltarusijos atominė elektrinė, kuri statoma Astrave, netoli Vilniaus, yra "Kremliaus projektas".

  Jis sakė tai spaudos konferencijoje "Visuomenininkai imasi taikaus pasipriešinimo prieš Rusijos-Baltarusijos atominę elektrinę sąjūdžio inicijavimo" Seime. Renginio transliacija vyko Seimo YouTube kanale.

  Landsbergis tikras, kad Lietuvos padėtis šiais laikais — tai "užpuolimas ir savigyna", be to, tokią padėtį, pasak jo, turi suprasti kiekvienas.

  "Ta situacija, kurią mums sukūrė Kremliaus projektas. Tai yra [siekis] įsitvirtinti, plėsti savo politinę ekspansiją ir pakeliui nubausti Lietuvą už nepriklausomybę. Tai akivaizdu buvo, kai iš aštuonių pasiūlytų ir daug geresnių vietų šitai statybai, Kremlius įsakė čia, ant Vilniaus", — Landsbergis.

  Landsbergis tvirtai įsitikinęs, kad Astravo atominė elektrinė kelia grėsmę visos Lietuvos ir tautos ateičiai.

  "Yra du aspektai: grėsmė ir kiaulystė. Grėsmė mūsų šaliai, mūsų ir mūsų vaikų ateičiai, tautai. Jeigu pakabinta yra grėsmė, tai ji yra grėsmė ir guostis, kad dar nežuvome yra naivu. Mes jau žūstame pritardami tam, kad tai leistina. Turime sakyti: tai neleistina, mes nesutinkame. Abi to dalyko pusės ir grėsmė ir kiaulystė yra Lietuvai primestos prieš Lietuvos valią, nei nesikalbant", — pabrėžė profesorius.

  Trečiadienį Seime vykusioje konferencijoje buvo pristatytas memorandumas dėl būtinybės burtis, rengti visuomeninį pasipriešinimą prieš Rusijos-Baltarusijos atominės elektrinės grėsmę tiek Lietuvai, tiek visai ES.

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma netoli Astravo, Gardino srityje, 50 kilometrų nuo Vilniaus. Objektui pasirinkta vieta netenkina Lietuvos, kuri ją laiko nesaugia, o pati stotis, valdžios atstovų nuomone, "kelia grėsmę" nacionaliniam saugumui.

  Seimas įstatymų lygmeniu uždraudė importuoti elektrą iš trečiųjų šalių, kuriose yra "nesaugios" atominės elektrinės. Gruodį buvo patvirtintos papildomos priemonės, kurios valstybės įstaigoms suteiks papildomų galimybių, siekiant išvengti "nesaugios" elektros patekimo į Lietuvą.

  Vilnius tikisi, kad Latvija ir Estija parems šalį kovoje su Astravo AE. Prezidentas Gitanas Nausėda ragino kolegas susiburti ir susitarti dėl bendros pozicijos.

  Tačiau kaimyninės Baltijos šalys nepritaria šiai nuomonei. Latvija nepalaiko Baltarusijos elektros energijos blokavimo, nes, jos manymu, tai gali sukelti energijos trūkumo riziką kitoms Baltijos šalims.

  Tuo pat metu kai kurie Lietuvos politikai ir ekspertai pripažįsta, kad Baltarusijos elektra vis tiek gali patekti į šalį per Latviją ir Estiją iš Rusijos.
  Minskas visus Vilniaus reikalavimus laiko politizuotais. Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad Astravo atominė elektrinė statoma visiškai laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokios rizikos.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (316)

  Dar šia tema

  KTU spręs energijos importo iš Astravo AE ribojimo klausimą
  Spjauti ir pamiršti. Lietuva suprato Astravo AE klausimo baisumą
  Ekspertas: Lietuvos kova su Astravo AE primena konvulsijas
  Lietuva gali išleisti milijardą eurų pasirengimui galimai avarijai Astravo AE
  Tegai:
  Baltarusija, Rusija, Kremlius, Astravo AE, Vytautas Landsbergis

  Svarbiausios temos