20:10 2021 Kovo 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.2048
 • RUB88.8857
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Anksčiau Narkevičius per dvi komandiruotes neva papietavo ministerijai pavaldžių įmonių sąskaita. Žiniasklaida pažymėjo, kad toks elgesys gali rodyti bandymą papirkti ministerijos vadovą

  VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Lietuvos vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymą, pavalgęs ministerijai pavaldžių institucijų ir įmonių sąskaita, praneša VTEK spaudos tarnyba.

  Tyrimas buvo pradėtas praėjusiais metais remiantis žiniasklaidos pranešimais. Spalio pradžioje Narkevičius išvyko į komandiruotę į Minską dalyvauti renginyje "12-oji Baltarusijos transporto savaitė", taip pat į Abu Dabį, kur vyko 26-asis Pasaulinis kelių kongresas.

  Dviejų dienų vizito Minske metu ministras susitiko su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD), Lietuvos ambasados ​​Baltarusijoje, Susisiekimo ministerijos, "Lietuvos geležinkelių" ir "LB Cargo" atstovais bei Lietuvos verslo konfederacijos prezidentu. Nustatyta, kad pirmąją dieną KVJUD savo sąskaita apmokėjo 212,47 eurų vertės pietus, o antrąją dieną 301,53 eurų sąskaitą apmokėjo Latvijos geležinkelio dukterinė įmonė "LG Cargo".

  Vizito Abu Dabyje metu Narkevičius susitiko su Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD), Susisiekimo ministerijos ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto atstovais "darbiniams pietums". Šį kartą LAKD padengė 713,13 eurų sąskaitą.

  VTEK sprendimas

  VTEK pažymi, kad valstybės tarnautojai turi kategoriškai atsisakyti priimti dovanas ar paslaugas, kai mato galimą viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktą. Tokią VTEK poziciją patvirtina ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.

  Pažymėtina, kad "LG Cargo" atveju Narkevičius neturi jokių svertų daryti įtaką įmonei. Kadangi nėra informacijos, kad Narkevičiui gali prireikti išspręsti kokius nors klausimus per "LG Cargo", VTEK nutraukė tyrimą.

  VTEK taip pat nusprendė nutraukti tyrimą dėl to, kad Narkevičius netinkamai deklaravo individualią žmonos, kuri nuomoja nekilnojamąjį turtą, veiklą. Be to, VTEK nustojo tirti dar vieną incidentą, susijusį su Narkevičiumi: anksčiau jis niekur kitur nebuvo nurodęs, kad yra Lietuvos lenkų sąjungos Trakų skyriaus vadovas.

  Seimo kreipimasis į Narkevičių

  Lietuvos Seime socialdemokratų partija paragino Narkevičių viešai pateikti šalies kelių priežiūros planą ir užtikrinti, kad lėšos savivaldybėms bus paskirstytos lygiomis ir sąžiningomis sąlygomis.

  Rinkimų apylinkėje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владислав Адамовский

  "Jau dabar matome, kad kai kuriose savivaldybėse kelių priežiūros situacija kritiška, o pagal Kelių priežiūros ir plėtros finansavimo lėšų naudojimo sąmatą 2020 metams aiškėja, jog šiais metais savivaldybės gali netekti per 40 procentų kelių priežiūrai ir plėtrai skirtų lėšų, lyginant su praeitais metais", — pažymėjo socialdemokratai.

  Seimo socialdemokratų partijos frakcijos vadovė Rasa Budbergytė pabrėžė, kad ministras turėtų užtikrinti skaidrų lėšų paskirstymą, kad kelių priežiūra nebūtų prioritetas teikiami išskirtinai tose savivaldybėse ir vietose, kur gyvena valdantieji arba jie yra vietos valdžioje.

  Socialdemokratai taip pat priekaištavo Narkevičiui už staigų atšaukimą planuojamo susitikimo su Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentu Mindaugu Sinkevičiumi.

  "Tai irgi rodo ministro požiūrį į lėšų skirstymo derinimą su savivaldybėmis, požiūrį į regionų gyventojų poreikius, pagaliau į eismo saugumą", — pabrėžė Budbergytė.

  Susisiekimo ministerijos veiksmų įvertinimas

  2020 metų finansavimo savivaldybių kelių priežiūrai ir plėtrai panaudojimo įvertinimas rodo, kad šiais metais savivaldybės sumažins finansavimą beveik perpus. Šiemet vietiniams keliams planuojama skirti apie 68 milijonus eurų, nors praėjusiais metais buvo skirta 115 milijonų.

  Anksčiau Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad Narkevičius turi atsistatydinti, nes jo elgesys neatitinka kanceliarijos reikalavimų, trukdo valdžios darbui ir sukelia piliečių nepasitikėjimą. Tačiau pats Narkevičius nesiruošia atsistatydinti.

  Tegai:
  Susisiekimo ministerija, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), Lietuva, Jaroslavas Narkevičius

  Svarbiausios temos