14:51 2020 Liepos 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1329
 • RUB80.1470
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Antradienį VSD ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamentas pristatė ataskaitą, kurioje teigiama, kad SGD importas iš Rusijos per Klaipėdos terminalą kelia "grėsmę" Lietuvos energetiniam saugumui

  VILNIUS, vasario 5 — Sputnik. Iš Rusijos bendrovės "Novatek" importuojamas dujų kiekis nėra toks didelis, kad keltų grėsmę energetiniam savarankiškumui, trečiadienį spaudos konferencijoje pareiškė Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

  Antradienį  VSD ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamentas pristatė ataskaitą, kurioje teigiama, kad SGD importas iš Rusijos per Klaipėdos terminalą kelia "grėsmę" Lietuvos energetiniam saugumui. Komentuodamas žvalgybos paskelbtą ataskaitą, premjeras teigė, kad rizikos yra žinomos ir valdomos. 

  "Aš matyčiau grėsmę, jei mes artėtume prie kritinės ribos, kai kalbėtume apie rinkos monopolizavimą, kaip buvome atsidūrę su "Gazpromu". Šiuo atveju to visiškai nėra, kiekiai nėra dideli, dar daugiau, dėl šito tiekėjo atsiradimo pavyko pasiekti kitų tiekėjų kainų sumažinimą ir tokiomis kainomis, kokiomis dabar atplaukia suskystintų gamtinių dujų kroviniai, mes pasigirti negalėtume", – žurnalistams sakė Skvernelis.

  Jis pridūrė, kad Saugumo departamentas tam ir yra, kad įvardintų rizikas. "Mūsų tikslas yra tas rizikas suvaldyti. Jos yra valdomos", – sakė Skvernelis.

  Lietuvos žvalgybos tarnybos antradienį paskelbtoje atraskaitoje teigiama, kad "Novatek" yra glaudžiai susijusi su Kremliumi, o jos galutinis tikslas – įsitvirtinti Baltijos šalių rinkoje. Grėsmių vertinime rašoma, kad mažą kainą "Novatek" galėjo pasiūlyti tik dėl Rusijos valdžios, turinčios tikslą užimti vis didesnę suskystintų gamtinių dujų rinkos dalį, eksportui sudarytų sąlygų.

  Nuo praėjusio pavasario Klaipėdos SGD terminalas aktyviai priėmė krovinius iš Rusijos. Šie tiekimai tapo reguliarūs. Paskutinį kartą tanklaivis rusišką kurą į Lietuvą pristatė sausio pabaigoje, ši partija tapo ketvirtąja per mėnesį.

  Klaipėdos SGD terminalo paslaugomis daugiausia naudojasi Lietuvos energetikos operatorius "Ignitis", Jonavos cheminių trąšų gamykla "Achema" ir žaliavų prekybos įmonė "Imlitex". Taip pat buvo pranešimų, kad kuro partijos buvo atvežtos Estijos įmonėms.

  2014 metais Lietuva pastatė savo suskystintų gamtinių dujų terminalą. Valdžia savo sprendimą pagrindė noru atsikratyti Rusijos bendrovės "Gazprom" dujų monopolio. Tačiau terminalas Lietuvai brangiai apsieina: kasmet "Klaipėdos nafta" Norvegijai moka 60 milijonų eurų už nuomą. 2018 metų vasarą buvo nuspręsta jį išpirkti.

  Ekspertas Aleksandras Nosovičius pažymėjo, kad Lietuva ir kiti Vašingtono palydovai statė SGD terminalus amerikiečiams, tačiau vis tiek šios šalys perka rusiškas suskystintas dujas.

  Dar šia tema

  Pakluskite mums, bet duokite tranzito. Ko Linkevičius važiavo į Minską
  "Novatek" dalyvavimas Lietuvos dujų rinkoje nekelia pavojaus nacionaliniam saugumui
  VSD paskelbė naują grėsmių Lietuvai vertinimą: didžiausios "grėsmės" — Kinija ir Rusija
  Skvernelis: Lietuva nori pirkti daugiau SGD iš JAV
  Tegai:
  dujos, Rusija, Saulius Skvernelis

  Svarbiausios temos