02:34 2020 Vasario 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.0816
 • RUB68.9685
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Lietuvos deputatas mano, kad būtina uždrausti Rusijos oligarchui patekti į šalį, taip pat siūlo įtraukti jį į Europos Sąjungos "juodąjį sąrašą"

  VILNIUS, vasario 10 — Sputnik. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas, konservatorius Laurynas Kasčiūnas pasipiktino dėl Rusijos verslininko Jevgenijaus Prigožino lėktuvo remonto Vilniaus oro uoste. Apie tai pranešė Lietuvos Seimo spaudos tarnyba.

  Parlamentaras teigia, kad Prigožinas tariamai yra "vienas iš tų žmonių, kurie padeda Rusijai kištis į užsienio valstybių demokratinius procesus".

  "Tačiau svarbiausia tai, kad toks jo vaidmuo yra įrodytas ir jam už tai JAV taikomos sankcijos. Tuo metu dabar susidaro situacija, kada toks asmuo naudojasi Vilniaus tarptautiniu oro uostu kaip savo lėktuvų remonto baze. Strateginių partnerių akyse tai gali atrodyti kaip Lietuvos pažeminimas", – sakė Kasčiūnas, prašydamas pateikti informaciją, ar Prigožinas yra įtrauktas į asmenų, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvą, sąrašą.

  Jeigu Prigožinui neuždrausta atvykti į Lietuvą, tuomet Seimo narys siūlo apsvarstyti tokį draudimą. Parlamentaro teigimu, Lietuvai taip pat tikslinga siūlyti Prigožiną įtraukti į Europos Sąjungos "juodąjį sąrašą".

  Atsižvelgdamas į tai, kad Prigožinas yra įtrauktas į NATO narės sankcijų sąrašą, Kasčiūnas paprašė įvertinti galimybes bent laikinai, kol bus atliekamas jo vertinimas, areštuoti Vilniaus tarptautiniame oro uoste esantį jam priklausantį lėktuvą. Taip pat, siekiant "didesnio skaidrumo", jis prašo paviešinti, kokia įmonė remontuoja Prigožinui priklausantį lėktuvą.

  Kasčiūnas dar kartą priminė, kad Vyriausybė yra įsipareigojusi parengti naują Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo būtų nustatytos nacionalinės sankcijos užsieniečiams, kuriems uždrausta atvykti į Lietuvą. ūtų galima užsieniečiams, kurie šiurkščiai pažeidinėja žmogaus teises, yra korumpuoti ar susiję su pinigų plovimu, įšaldyti Lietuvoje veikiančiuose bankuose laikomas jų pinigines lėšas ir kitą finansinį turtą, o Lietuvoje veikiantiems fiziniams asmenims ir įmonėms būtų draudžiama turėti verslo ryšių su šiais užsieniečiais ar įmonėmis, kuriose tie užsieniečiai yra naudos gavėjai.

  Kas yra Jevgenijus Prigožinas

  Jevgenijus Prigožinas yra Rusijos verslininkas, maitinimo verslo savininkas. Jo įmonė teikia aukščiausių Rusijos valstybės tarnautojų maitinimo paslaugas.

  2016 metų gruodžio mėnesį Prigožinas buvo įtrauktas į JAV sankcijų sąrašą, kuris buvo įvestas dėl Rusijos vaidmens situacijoje Ukrainoje. 2018 metų vasario mėnesį JAV specialusis prokuroras Robertas Mulleris pateikė kaltinimus Prigožinui ir 12 kitų Rusijos piliečių dėl "kišimosi" į JAV prezidento rinkimus.

  Praėjusių metų balandį tapo žinoma, kad Mulleris baigė dvejų metų tyrimą dėl galimo "Rusijos kišimosi" į 2016 metų JAV rinkimų kampaniją, kurį Maskva kategoriškai neigė, nurodydamas visišką įrodymų trūkumą.

  Gegužės pabaigoje specialusis prokuroras pateikė pirmą viešą pranešimą po bylos baigimo. Jis vėl pareiškė, vis dar nepateikdamas jokių įrodymų, apie Maskvos "kišimąsi" į rinkimus. Tačiau jis pripažino neradęs prezidento Donaldo Trampo ir Maskvos "sąmokslo" įrodymų.

  Konservatorių antirusiška pozicija

  Partijos "Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai" nariai pagarsėję dėl rusofobiškos pozicijos ir antirusiškų pareiškimų. Lietuvos deputatai nuolat deklaruoja "Rusijos įtakos" grėsmę ir riziką šalies nacionaliniam saugumui.

  Praėjusiais metais Kasčiūnas kartu su kitu konservatoriumi Audroniumi Ažubaliu paragino Vyriausybę paspartinti ekonominių sankcijų pataisų, kurios padės formuoti požiūrį į santykius su Rusijos verslu, priėmimo procesą.

  Be to, parlamentaras teigiamai įvertino Lietuvos valdžios sprendimą uždrausti Rusijos muzikantui Grigorijui Lepsui atvykti į šalį. Kaip "pateisinimą" Lietuvos valdžios institucijos paminėjo JAV žiniasklaidos straipsnius apie atlikėjo įsitraukimą į nusikalstamas struktūras. Pažymėtina, kad straipsnių autoriai remiasi abejotinais šaltiniais.

  Baltijos šalių politikai siekia uždrausti atvykti jau ne pirmam Rusijos atlikėjui. Anksčiau Timati ir Filipas Kirkorovas jau pateko į šį sąrašą. Latvijoje buvo sukritikuota Laima Vaikulė, kuri į auditoriją kreipėsi rusiškai.

  Dar šia tema

  Rinkimai artėja — kodėl skęsta "valstiečiai" ir kyla konservatoriai?
  Buvęs Lietuvos kariuomenės vadas išrinktas Klaipėdos konservatorių vadovu
  Aistros dėl Narkevičiaus: konservatoriai žada sušaukti Ekonomikos komiteto posėdį
  Konservatorė kaltina premjerą skandalingosios medžioklės dalyvių dangstymu
  Tegai:
  Vilnius, Rusija, Laurynas Kasčiūnas

  Svarbiausios temos