15:51 2020 Rugpjūčio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Anot diplomato, Maskva nori padaryti Rusijos Federacijos šiaurės vakarų dalies uostus konkurencingesnius ir patrauklesnius

  VILNIUS, vasario 20 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pareiškė, kad Rusija nėra nusiteikusi "atimti iš Baltijos šalių tranzitą". Jis tai pasakė interviu "Ekspress nedelia".

  "Mūsų nuostata — skatinti krovinių srautų perorientavimą į Rusijos Federacijos šiaurės vakarų dalies uostus, tai yra, kad jie taptų konkurencingesni ir patrauklesni", — teigė diplomatas.

  Pasak Udalcovo, Maskva ketina nuosekliai stiprinti savo pozicijas aptarnaujant krovinių srautus Baltijos šalyse. Ambasadoriaus vertinimu, Rusijos krovinių perkrovimo mažinimas verčia Klaipėdos uostą ir jame veikiančias įmones, "Lietuvos geležinkelius" ieškoti naujų partnerių.

  "Šiuo metu pagrindinį vaidmenį šiame plane atlieka Baltarusija ir jai skirtų prekių tiekimas. Akivaizdu, kad tokia dviejų valstybių sąveika tranzito srityje yra naudinga joms, tačiau apskritai Baltarusijos segmentas nėra lemiamas Baltijos tranzito regione", — sakė jis.

  Ambasadorius taip pat įvertino Minsko naujų energijos importo maršrutų paieškas. Udalcovas pažymėjo, kad tai yra natūralus procesas, ir Baltarusija, kaip ir bet kuri kita valstybė, turi teisę naudoti įvairius tiekėjus ir naftos pristatymo maršrutus tiekimų diversifikacijos ribose.

  "Aš atkreipiu dėmesį, kad Rusija turi tokią pačią teisę. Jei Minskas randa priimtinas galimybes gauti naftos ne iš mūsų šalies, o tiksliau, ne iš mūsų šalies tiesiogiai, mes galime parduoti atsilaisvinusius kiekius kitiems vartotojams, o jų jau yra daugybė, jau pasaulio kainomis", — pareiškė jis.

  Baltijos šalys pastaruoju metu pradėjo aktyviai domėtis Baltarusijos naftos tranzitu, kai Minskas ir Maskva iki šiol nesudarė susitarimų dėl naftos tiekimo į respubliką. Baltarusijos netenkina siūloma kaina.

  Nesant tiekimo sutarčių, sausio 1 dieną Rusijos Federacija nutraukė naftos tiekimą abiem Baltarusijos naftos perdirbimo įmonėms. Po kelių dienų iš dalies atsinaujino Rusijos naftos tiekimas į naftos perdirbimo gamyklas dėl Michailo Gucerijevo "Safmar" grupės įmonių.

  Po to Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė esanti pasirengusi apsvarstyti ir aptarti alternatyvius angliavandenilių tiekimo variantus. Praėjusią savaitę į Baltarusiją atvyko pirmieji naftos kroviniai iš Norvegijos, kurie buvo pristatyti tranzitu per Lietuvą.

  Baltijos šalių uostų padėtis

  Pastaruoju metu Rusija didina uostų veiklą Baltijos jūroje. Kaip pažymėjo buvęs Latvijos ekonomikos ministras Viačeslavas Dombrovskis, Rusijos dalis, kuri anksčiau naudojosi tranzitu per Baltijos uostus, jau dešimt metų stato ir plėtoja savo uostus.

  Baltijos šalys mano, kad Rusija siekia "atimti iš Baltijos šalių tranzitą", tačiau Maskva tiesiog nenori priklausyti nuo šalių, kurių požiūris į ją nedraugiškas ir nestabilus.

  Baltijos šalių politikai ir ekspertai jau ne kartą išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos krovinių apimčių sumažėjimo Lietuvos, Latvijos ir Estijos uostuose. Kaip anksčiau pranešė "Sputnik Lietuva", Baltijos šalių jūrų uostų praradimai yra susiję su anglių perkrovimų sumažėjimu. Rusijos įmonės pradėjo šiuos darbus vykdyti per savo uostus. Anot analitikų, Baltijos šalims bus nepaprastai sunku rasti alternatyvą išvykstantiems Rusijos kroviniams.

  Dar šia tema

  Rusijos kroviniai traukiasi iš Baltijos šalių jūrų uostų
  Buvęs Latvijos ministras pasisako už dialogą su Rusija tranzito srityje
  Pirmą kartą istorijoje Lietuva pagal krovinių apyvartą aplenkė Latvijos uostus
  Tegai:
  Lietuva, Rusija, Baltijos šalys, tranzitas, uostas, Aleksandras Udalcovas

  Svarbiausios temos