13:29 2020 Rugpjūčio 10
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Eksperto Romualdo Šeremetjevo teigimu, Lenkija žiūri į Baltijos jūrą kaip į strategiškai svarbų regioną

  VILNIUS, vasario 20 — Sputnik. Lenkijos požiūriu, Baltijos jūra yra ypač svarbi, nes ten yra Kaliningrado sritis, Rusijos "Nord Stream". Be to, būtent Baltijos šalys leidžia Varšuvai diversifikuoti dujų tiekimus, pareiškė buvęs Lenkijos gynybos ministro pavaduotojas Romualdas Šeremetjevas interviu lenkų leidiniui "Teologia Polityczna".

  Be to, jo manymu, vienintelis "agresyvus" žaidėjas šiame regione — Rusija.

  Politikas pareiškė, kad tik grįžimas prie "Tarpjūrio" idėjos leis Varšuvai ir jos kaimynėms atsikratyti baimių, susijusių su "tarptautinės tvarkos išjudinimu iš Rusijos pusės".

  "Nuo to priklauso ne tik Lenkijos, bet ir viso regiono, taip pat Europos žemyno saugumas. Vakarų Europa, tikriausiai, tai nevisai supranta", — pareiškė jis, pridurdamas, kad aplink Baltijos jūrą turėtų būti suformuota valstybių bendruomenė, kuri garantuos saugumą visoms šalims, prisijungusioms prie to.

  Šeremetjevas pažymėjo, kad Rusija turi stiprų laivyną ir didelį karinį potencialą Kaliningrado srityje ir neva gali pradėti karinius veiksmus prieš Baltijos šalis ir Lenkiją.

  "Jungtinės karinės jūrų pajėgos, patenkančios į Baltijos jūrą, galėtų užblokuoti hipotetinius nedraugiškus Rusijos veiksmus. Jei tai nepavyks pavergti Baltarusijos, ko ji dabar siekia, mes galėsime garantuoti Baltijos regiono valstybėms saugumą ir kontroliuoti Kaliningrado sritį", — cituoja jį "InoSMI".

  Politiko manymu, Lenkijai Baltijos šalys yra ypač svarbios, nes, pirma, ten yra "labiausiai militarizuotas pasaulio regionas" — Kaliningrado sritis. Antra, ten yra "Nord Stream". Taip pat būtent Baltijos jūra leidžia Varšuvai diversifikuoti savo dujų teikimus.

  "Mes turime SGD terminalą, statomas "Baltijos dujotiekis", kuris sujungs Norvegiją, Daniją ir Lenkiją", — sakė jis.

  Buvęs Lenkijos gynybos ministro pavaduotojas pabrėžė, kad Baltarusija turi didelę reikšmę regiono saugumui. Jo manymu, nuo Minsko priklauso viso rytinio NATO flango stabilumas.

  "Jo regiono šalių sąjunga yra reikalinga, taip pat ir dėl šios priežasties. Apskritai mes matome, kad amerikiečiai palaiko Lenkijos sukurtą "Trijų jūrų iniciatyvą", todėl aš manau, kad lenkai turi galimybę sumaniai pasinaudoti Baltarusijos klausimu", — pareiškė Šeremetjevas.

  Anksčiau JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas Miuncheno saugumo konferencijoje pareiškė, kad Vašingtonas yra pasirengęs Vidurio ir Rytų Europos valstybėms skirti vieną milijardą dolerių kaip "Trijų jūrų iniciatyvos" dalį. Lėšos bus skiriamos projektams energetinio saugumo srityje.

  "Trijų jūrų iniciatyva" vienija Lietuvą, Latviją, Estiją, Lenkiją, Austriją, Bulgariją, Vengriją, Rumuniją, Slovakiją, Slovėniją, Kroatiją ir Čekiją. Visos šalys-dalyvės, išskyrus Austriją, yra buvusios socialistinės šalys.

  Lenkijos ir Baltijos šalių valdžios nuolat tvirtina, kad Rusija kelia rimtą "grėsmę" jų šalims. Ankstesniame VSD pranešime buvo išdėstyti tokio pat pobūdžio teiginiai. Tuomet specialiosios tarnybos pareiškė, kad Rusijos specialiosios tarnybos stengiasi "įdarbinti Lietuvos piliečius", o Lietuvos politiniai ir visuomenės veikėjai, palaikantys ryšius su Rusijos Federacija ir Baltarusija arba turintys ten giminaičių, "dažnai patenka į Kremliaus akiratį".

  Daugelis ekspertų mano, kad Vakarų šalys naudojasi isterija apie "Rusijos grėsmę" kaip priedanga įgyvendindamos savo planus, ypač siekdamos pritraukti NATO ginklus ir kontingentus prie Rusijos Federacijos sienų.

  Rusijos vadovybė ne kartą pabrėžė, kad Maskva nesiruošia niekam pulti ir kad Vakarų karinio bloko šalys naudojasi kalbomis apie "galimą Rusijos agresiją" ir kursto antirusišką isteriją.

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva svajoja gauti bent šiek tiek pinigų iš "Gazprom"
  Vėjais paleisti pinigai: Lietuvos ir "Gazprom" ginče laimėjo amerikiečiai
  Lenkija gaus naudos iš GIPL, o Lietuva "liks nuošalyje", teigia ekspertas
  Tegai:
  energetika, Kaliningrado sritis, Rusija, Baltijos šalys, Baltijos jūra, Lenkija, SGD

  Svarbiausios temos