23:50 2021 Sausio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.2101
 • RUB89.0850
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Neįvykdžius ES įsipareigojimų Ankarai, visada yra galimybė atidaryti sienas pabėgėliams, mano MGIMO Europos teisės katedros docentas Nikolajus Toporninas

  VILNIUS, kovo 9 — Sputnik. Maskvos valstybinio tarptautinių santykių instituto (MGIMO) Europos teisės katedros docentas Nikolajus Toporninas per apskritojo stalo diskusiją MIA "Rossija segodnia" tarptautiniame spaudos centre tema "Pabėgėliai iš Turkijos: nauja migracijos krizės banga Europoje?" papasakojo, kad Erdoganas kol kas nenusprendė, ar Turkijai judėti ES link, ar pasirinkti kitą taktiką.

  Vasario pabaigoje Turkija pabėgėliams atidarė savo sienas su Europos Sąjunga, apkaltinusi ES anksčiau duotų įsipareigojimų nevykdymu. Europa sunerimusi. Daugiau nei 100 tūkstančių pabėgėlių, tarp kurių, be sirų, daug afganų, pakistaniečių, Afrikos šalių piliečių, šturmuoja Graikijos sieną.

  ES aukšti pareigūnai jau apsilankė Graikijos ir Turkijos pasienyje, pažadėję Atėnams skirti 700 milijonų eurų migracijos priemonėms sustiprinti. Tuo pat metu Turkijos prezidentas Erdoganas grasina, kad netrukus į Europą siųs milijonus pabėgėlių, kurių ten niekas neplanuoja priimti.

  "Erdoganas turi daugialypę santykių su ES partiją. Nepamirškime, kad Turkija nuo neatmenamų laikų yra kandidatė (į ES — Sputnik), o specialiai paraiškos niekas neatšaukė. Šiuo metu derybos nevyksta. Turkija jos neatšaukė, o ES nesustabdė derybų, dabar jos yra pusiau užšaldytos būklės. Ir kol kas Erdoganas nenusprendė, ar Turkija atkakliai belsis į ES duris, ar pasirinks kitokią taktiką", — pasakė teisininkas.

  Anot Topornino, Erdoganas tikisi, kad pabėgėliams spaudžiant Europą pradės su didesniu supratimu žiūrėti į Turkiją.

  "Erdoganui ne taip paprasta rasti sąjungininkų. Reiškia, reikia naudoti jėgos spaudimo ir prievartos metodus, kad kažkas pajustų grėsmę, galėtų stoti į jo pusę. Štai toks puikus variantas su pabėgėliais. Jis žino, kad buvo sudarytas susitarimas 2016 metais. Europiečiai pažadėjo sumokėti šešis milijardus eurų, kad jis neįleistų migrantų taip lengvai ir iš viso nieko neišleistų į Europos teritoriją. Tam tikrą laiką šis susitarimas veikė, tačiau po to, kai padėtis Idlibe įgavo nepaprastą pagreitį, Erdoganas nedelsdamas atsisakė susitarimo. Pasakė, kad Europa nevykdo įsipareigojimo ir tiesiog paėmė ir atidarė sieną. Išleido tik šimtą tūkstančių, 110–120 tūkstančių įsiskverbė per Turkijos sieną ir išvyko į Graikiją.  Tai reiškia, jis daro jėgos spaudimą tikėdamasi, kad esant tokiam spaudimui Europos vadovai su didesniu supratimu pradės žiūrėti į jo poziciją, į jo situaciją. Įskaitant konflikto Idlibe sureguliavimą", — pasakė Toporninas.

  Dar šia tema

  Erdoganas teigė, kad Turkija neuždarys sienos su ES pabėgėliams
  Lietuva tapo populiariausia tarp pabėgėlių šalimi Baltijos regione
  Lietuva nori pagerinti pabėgėlių gyvenimo sąlygas ES fondų lėšomis
  Estija pasirengusi atnaujinti sienų kontrolę dėl pabėgėlių
  Tegai:
  pabėgėliai, ES, Turkija

  Svarbiausios temos