19:13 2020 Rugsėjo 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1670
 • RUB91.8152
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  EK nurodo, kad už bendros Lietuvos konvergencijos link ES vidurkio slypi dideli socialiniai ir ekonominiai atskirų šalies regionų skirtumai

  VILNIUS, kovo 10 — Sputnik. Europos Komisijos (EK) narys Virginijus Sinkevičius Europos reikalų komiteto nariams pristatė Europos Komisijos ataskaitą, kurioje analizuojami Lietuvos ekonominiai ir socialiniai iššūkiai viešųjų finansų, socialinės politikos, švietimo, sveikatos apsaugos, inovacijų, regioninės politikos, aplinkosaugos srityse, rašoma Seimo pranešime.

  Vilnius
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Dokumente taip pat įvertinama, kaip buvo įgyvendinamos Europos Sąjungos Tarybos 2019 metais Lietuvai skirtos rekomendacijos.  Sinkevičius atkreipė Komiteto narių dėmesį, kad pagrindiniai iššūkiai Lietuvai tebėra gyventojų skaičiaus mažėjimas, įsisenėję trūkumai švietimo ir sveikatos priežiūros sistemose, didelė pajamų nelygybė ir skurdas, menka parama inovacijoms ir nepakankamai efektyvus išteklių naudojimas.

  Pranešime pabrėžiama, kad nors Lietuva imasi teigiamų veiksmų, kad sumažintų skurdą ir nelygybę, mokesčių ir socialinių išmokų sistemos veiksmingumas yra ribotas. Lietuvos darbo rinkai kylančius iššūkius didina prasti mokymosi rezultatai, neaktyvus dalyvavimas suaugusiųjų mokymosi ir kvalifikacijos kėlimo programose, lėtai vykstanti švietimo reforma. Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros intensyvumas taip pat yra santykinai žemas, o šios srities išlaidos tebėra neefektyvios ir per daug priklausomos nuo Europos fondų.

  Be to, EK pastebi, kad aplinkos tvarumo lygis Lietuvoje yra žemas. EK nurodo, kad už bendros Lietuvos konvergencijos link ES vidurkio slypi dideli socialiniai ir ekonominiai atskirų šalies regionų skirtumai. 

  EK teigia, kad Lietuvos biudžeto procesui trūksta nešališkų išlaidų peržiūrų. Vėluojama įgyvendinti biudžeto sistemos pertvarką, kuri turėtų pagerinti išlaidų planavimą. BVP perskirstymas per biudžetą Lietuvoje išlieka vienas žemiausių ES, o ekonomikai lėtėjant, bus neišvengiamai reikalinga biudžeto konsolidacija.

  Komiteto nariai kėlė fiskalinės politikos tvarumo, šešėlinės ekonomikos masto, klimato kaitos, skurdo ir nelygybės, inovacijų, žiedinės ekonomikos klausimus ir ragino atsakingas institucijas ieškoti sprendimų lėtėjančios konvergencijos sąlygotiems iššūkiams spręsti.

  Pajamų nelygybė ES šalyse
  © Sputnik /
  Pajamų nelygybė ES šalyse

  >

  Dar šia tema

  Nausėda pasisakė apie socialinės nelygybės problemą Lietuvoje
  Skurdas ir nelygybė: kodėl BVP augimas negerina Lietuvos žmonių gyvenimo
  Vyriausybę ragina imtis veiksmų dėl moterų ir vyrų nelygybės
  Tegai:
  Lietuva, ES, Europos Komisija

  Svarbiausios temos