20:05 2020 Gruodžio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1968
 • RUB90.7837
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Jei rezoliucija bus priimta, valdžios institucijos turės užtikrinti, kad sankcijos Astravo AE operatoriui ir "Rosatom" būtų įvestos visos Europos Sąjungos teritorijoje

  VILNIUS, kovo 13 — Sputnik. Grupė Seimo narių įregistravo rezoliuciją, kuria ragina Vyriausybę siekti, kad Europos Sąjunga įvestų sankcijas Baltarusijos atominės elektrinės operatoriui, "Rosatom" ir kitoms įmonėms, kurios dalyvauja statant ir prekiaujant branduolinės jėgainės energija.

  Atitinkamą rezoliuciją "Dėl energetinės nepriklausomybės ir Astravo branduolinės elektrinės keliamos grėsmės" parlamentarų grupė įregistravo ketvirtadienį.

  Dokumente Vyriausybė raginama užtikrinti, kad ES priimtų teisiškai įpareigojantį sprendimą dėl Astravo AE keliamų grėsmių ES gyventojams ir imtųsi atitinkamų veiksmų Baltarusijos ir Rusijos atžvilgiu.

  "(Raginama) siekti, kad Europos Sąjunga įvestų sankcijas Astravo AE operatoriui, "Rosatom" ir kitoms įmonėms bei tarpininkams, kurie dalyvauja statant ir prekiaujant nešvaria Astravo AE energija", — teigiama rezoliucijoje.

  Tarp kitų reikalavimų yra Lietuvos pasitraukimas iš Vienos konvencijos bei kitų teisės aktų, kurie apibrėžtų galimų avarijų Astravo AE padarinių likvidavimo Lietuvoje nuostatas bei nustatytų "dėl parengiamųjų darbų jau dabar patiriamų išlaidų įvertinimo bei žalos kompensavimo tvarką ir sąlygas", parengimas.

  Vilniaus požiūris į Astravo AE

  Lietuva nuo pat projekto pradžios nebuvo patenkinta atominės elektrinės statybomis netoli Astravo. Objektas yra 50 kilometrų atstumu nuo Vilniaus. Būtent tuo nepatenkinta Lietuvos valdžia, kuri Astravo AE vadina "grėsme" nacionaliniam saugumui ir mano, kad stotis statoma pažeidžiant tarptautinius reikalavimus.

  Valdininkai ir politikai kaltina Minską "nesaugios atominės elektrinės" statyba, nepaisant to, kad į objektą reguliariai atvyksta ekspertai iš tarptautinių institucijų ir stebi darbų eigą. Lietuvoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis Baltarusijos AE energiją Lietuvos rinkoje.

  Minskas griežtus Vilniaus pareiškimus ir išpuolius laiko nepagrįstais ir politiškai motyvuotais.

  Kovo pradžioje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Čudakovas pareiškė, kad agentūra neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei, kuri statoma Gardino srityje.

  Taip pat skaitykite:

  Dar šia tema

  Seimas Astravo AE pavadino "grėsme" pačiai Baltarusijai
  Ažubalis apgailestauja, kad Lietuva neboikotavo ES iniciatyvų dėl Astravo AE
  Astravo AE: grėsmė Lietuvai ar eilinis rusofobų šnipštas?

  Svarbiausios temos