12:54 2021 Sausio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.2064
 • RUB89.5913
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  TATENA mano, kad Baltarusijos AE atitinka visus saugos reikalavimus, todėl Vilnius nieko negalės nuteikti prieš statybas, mano politikos ekspertas Kirilas Koktyšas

  VILNIUS, kovo 13 — Sputnik. Europos Sąjunga nepalaikys Lietuvos Seimo rezoliucijos, kuria siekiama trukdyti Baltarusijos atominės elektrinės (AE) statybai, interviu Sputnik Lietuva pasakė Politikos ekspertų ir konsultantų asociacijos tarybos narys, Maskvos valstybinio tarptautinių santykių instituto Politikos teorijos katedros docentas Kirilas Koktyšas.

  Lietuvos Seimas užregistravo rezoliuciją, siūlančią įvesti sankcijas įmonėms, kurios užsiima Baltarusijos atominės elektrinės (AE) projekto įgyvendinimu.

  Rezoliucijoje suformuluotas reikalavimas, kad Europos Sąjunga įvestų sankcijas Baltarusijos AE operatoriui — įmonei "Rosatom" ir kitoms įmonėms, susijusioms su elektrinės statyba ir rinkodara.

  Dar vienas reikalavimas yra Lietuvos pasitraukimas iš Vienos konvencijos, nes, anot rezoliucijos iniciatorių, jos reikalavimai trukdo veiksmingai kovoti su Baltarusijos AE ir reikalauti visiškos kompensacijos "branduolinės avarijos" atveju.

  Politikos ekspertas Kirilas Koktyšas pažymėjo, kad nepaisant visų Vilniaus bandymų trukdyti projekto įgyvendinimui, paskutinį žodį taria TATENA, o ji palaiko statybas.

  "Reikalas tas, kad TATENA inspektavo Baltarusijos atominę elektrinę ir nustatė, kad ji atitinka visus saugos kriterijus. Todėl politiniu būdu pastumti TATENA bus gana sunku, arba iš viso neįmanoma. Šiuo klausimu užsiima specializuotos organizacijos. Kitos organizacijos yra nekompetentingos ir neturi leidimo perimti branduolinio klausimo kontrolę. Manau, vargu ar pavyks pakeisti TATENA, nes tai karas su TATENA ir TATENA nepripažinimas. Ar ES yra pasirengusi dekonstruoti TATENA Lietuvos labui? Aš nesu tuo tikras", — pasakė ekspertas.

  Vilniaus požiūris į Astravo AE

  Lietuva nuo pat projekto pradžios nebuvo patenkinta atominės elektrinės statybomis netoli Astravo. Objektas yra 50 kilometrų atstumu nuo Vilniaus. Būtent tuo nepatenkinta Lietuvos valdžia, kuri Astravo AE vadina "grėsme" nacionaliniam saugumui ir mano, kad stotis statoma pažeidžiant tarptautinius reikalavimus.

  Valdininkai ir politikai kaltina Minską "nesaugios atominės elektrinės" statyba, nepaisant to, kad į objektą reguliariai atvyksta ekspertai iš tarptautinių institucijų ir stebi darbų eigą. Lietuvoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis Baltarusijos AE energiją Lietuvos rinkoje.

  Minskas griežtus Vilniaus pareiškimus ir išpuolius laiko nepagrįstais ir politiškai motyvuotais.

  Kovo pradžioje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Čudakovas pareiškė, kad agentūra neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei, kuri statoma Gardino srityje.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  Dar šia tema

  Astravo AE: grėsmė Lietuvai ar eilinis rusofobų šnipštas?
  TATENA įvertino Baltarusijos AE saugą ir jos pasirengimą paleidimui
  Ekspertas: Lietuva paleido savo "branduolinę laimę" ir pavydi svetimos
  Tegai:
  Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA), ES, Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos