03:50 2020 Liepos 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Teigiama, kad START sutarties nutraukimas būtų pavojaus signalas tarptautinei bendruomenei, dar neatsigaunančiai nuo pandemijos

  VILNIUS, balandžio 29 — Sputnik. Pasak Rusijos ambasadoriaus JAV Anatolijaus Antonovo ir amerikiečių diplomatės, buvusios JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojos, buvusios NATO sekretoriaus pavaduotojos Rose Gottemoeller, Strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo sutarties (START) nepratęsimas po 2021 metų būtų pavojaus signalas tarptautinei bendruomenei, kuri dar neatsigavo po pandemijos.

  Laikraštyje "Kommersant" ir "Foreign Affairs" paskelbtame bendrame straipsnyje pažymima, kad neišsaugant START 2021 metais prasidės nenuspėjamumo laikotarpis, o svarbiausia — žymiai sumažės Rusijos Federacijos ir JAV tarpusavio supratimas dėl vienas kito strateginio branduolinio arsenalo.

  "Nepasitikėjimas greitai augs. Kuo mažiau žinosime, tuo daugiau turėsime atsižvelgti į neigiamus scenarijus. Didėjant branduoliniam arsenalui, silpninant skaidrumo priemones ir mažinant komunikacijos kanalus, didės netyčinio branduolinio ginklo naudojimo rizika, taip pat tikimybė, kad ištiks krizė. Situacija galėtų greitai peraugti į branduolinį konfliktą", — rašė Antonovas ir Gottemoeller.

  "Be to, START sutarties nutraukimas būtų pavojaus signalas tarptautinei bendruomenei, dar neatsigaunančiai nuo pandemijos", —sakoma straipsnyje.

  Diplomatai mano, kad START sutarties nutraukimas sukels nerimą keliančius padarinius Rusijos, JAV ir viso pasaulio saugumui ir gali "sukelti grįžimą prie branduolinės konkurencijos ir abipusio nepasitikėjimo protrūkį, kuris priartins pasaulį prie branduolinio pavojingumo lygio, nematyto per pastaruosius kelis dešimtmečius".

  "Koronaviruso pandemija turėtų būti įspūdingas priminimas apie tarptautinės sistemos trapumą. Dabar yra pats netinkamiausias momentas pakenkti ar susilpninti kitus pagrindinius šios sistemos elementus, ypač branduolinės energetikos srityje. START pratęsimas galėtų mums priminti, kad pasaulio galios gali bendradarbiauti siekdamos sumažinti bendras grėsmes. Ir sutarties neatnaujinimas taptų kiek pavojingu mūsų pasauliui", — teigia straipsnio autoriai.

  Jie pabrėžė, kad galimybė numatyti karinius reikalus labai svarbi.

  "Mūsų šalys, būdamos didžiausios branduolinės jėgos, jau pusę amžiaus vadovauja branduolinių ginklų ir technologijos ribojimo procesui. Dabar svarbiau nei bet kada dėti visas pastangas, kad branduolinis karas, kuriame negali būti nugalėtojų, niekada nebūtų pradėtas. Tuo metu, kai pasauliui reikalingas tvirtumas, pasitikėjimas savimi ir bendradarbiavimo atmosfera norint atsigauti po koronaviruso, Rusija ir JAV gali tapti pavyzdžiu kitiems. Nėra geresnio būdo perduoti šią idėją visam pasauliui, nei pratęsiant START", — padarė išvadą diplomatai.

  Dar šia tema

  Lavrovas: Rusija pasirengusi dialogui su JAV dėl strateginio stabilumo
  Rusija negavo atsakymo iš JAV dėl galimybės pratęsti START sutartį
  Tegai:
  sutartis, karas, JAV, Rusija

  Svarbiausios temos